Biegły dla prokuratora pilnie poszukiwany - większość spraw o błędy medyczne kończy się umorzeniem

Udostępnij:
Sprawy o uszczerbek na zdrowiu wskutek domniemanego błędu medycznego są zazwyczaj umarzane. Powód? Niedostateczne wsparcie prokuratury przez biegłych, którzy bardzo niechętnie wydają opinie, tłumacząc się najczęściej brakiem czasu. Takich spraw jest jednak około 1000 rocznie.
Najczęściej zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa składają rodziny – 77,5 proc. spośród 41 spraw badanych przez prokuratury apelacyjne. Zdarzają się także zawiadomienia od pracowników publicznych zakładów opieki zdrowotnej – 7,5 procent spraw.

- Z biegłymi mamy problem – przyznaje Mateusz Martyniuk, rzecznik Prokuratury Generalnej w Warszawie. – Nie możemy wymusić opinii, nie znamy się często na medycynie, nie mamy nieograniczonego budżetu, a opinia jest potrzebna, choć aby zdecydować o wszczęciu postępowania, nie jest wiążąca. Jednak, aby sprawa zakończyła się po myśli prokuratury, biegły musi potrafić obronić swoją opinię w sądzie. Dodatkową trudnością w pracy prokuratury jest to, że prowadzimy wiele różnych spraw jednocześnie.

W analizie dotyczącej 41 spraw prokuratura przyznaje, że długotrwałość postępowania wynika głównie z oczekiwania na opinię biegłego, a właściwie zespołu biegłych z katedry i zakładu medycyny sądowej.

- Wyraźnie należy zaznaczyć, iż problem z wyborem biegłych do wydania opinii w sprawie i terminem jej wydania nie leży tylko po stronie prokuratorów. W większości wypadków w celu ustalenia zakładu medycyny sądowej, który podejmie się wydania opinii, prowadzący postępowanie przygotowawcze kierował zapytanie do wszystkich ośrodków naukowo-badawczych - katedr i zakładów medycyny sądowej w ośrodkach akademickich – czytamy w analizie. Jednocześnie autorzy opracowania wskazują, że w 24 sprawach o przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu przez lekarza będącego gwarantem bezpieczeństwa osoby zagrożonej postanowienie o umorzeniu postępowania było niezasadnie.

Prokuratorzy zamierzają uczyć się dalej prowadzenia spraw o błędy medyczne i stosować pewne wytyczne, które mają w tym pomóc. Analiza podpowiada, że w toku postępowania przygotowawczego w tej kategorii spraw należy przede wszystkim wykazać nieprawidłowości w działaniu lekarza, które stały się przyczyną narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo, aby można było przyjąć odpowiedzialność z art. 160 k.k. Narażenie na niebezpieczeństwo może być dokonane zarówno przez działanie, jak i przez zaniechanie.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.