Przewodnik Lekarza
 
Wyszukiwanie
8/2004
 
Poleć ten artykuł innym:
Udostępnij:
więcej
 
 
streszczenie artykułu:

Anatomia układu żylnego kończyny dolnej

Arkadiusz Jawień, Artur Szotkiewicz

Przew Lek 2004, 8, 24-28

Żylaki kończyn dolnych to najczęstszy problem kliniczny, z jakim zgłaszają się pacjenci do chirurga naczyniowego. Schorzenie to stwierdza się u 30–60 proc. osób dorosłych, a częstość jego rośnie wraz z wiekiem [1–4].
Żylaki są powodem występowania wielu różnych dolegliwości, od dyskomfortu w kończynach dolnych począwszy, a na stwardnieniu skóry i jej przebarwieniu oraz owrzodzeniach goleni skończywszy [5]. Zdecydowana większość chorych decyduje się na leczenie operacyjne, lecz – jak podaje światowe piśmiennictwo – ryzyko pooperacyjnego nawrotu żylaków kończyn dolnych może sięgać nawet 30 proc.
Niewątpliwie doskonała znajomość anatomii układu żylnego kończyn dolnych w dużym stopniu może przyczynić się do obniżenia odsetka nawrotów. Ma to olbrzymie znaczenie w kontekście powtórnej operacji, która zwłaszcza w okolicy pachwiny jest trudna i może być niebezpieczna.
Sprawne działanie układu żylnego kończyny dolnej zależy od harmonijnego współdziałania trzech jego składowych: żył głębokich, żył powierzchownych i żył przeszywających. Dysfunkcja jednego z tych elementów prowadzi do zaburzenia czynności pozostałych [5, 6].
Żyły głębokie

Żyły głębokie kończyny dolnej położone są w obrębie przedziałów mięśniowych i dlatego nazywane są też podpowięziowymi [7]. Towarzyszą jednoimiennym tętnicom w liczbie 2 lub 3 i objęte są wspólną pochewką naczyniową. Prawie 90 proc. krwi odpływa drogą układu głębokiego, dzięki uciskaniu naczyń przez kurczące się mięśnie [8, 9]. System ten zwany jest pompą mięśniową łydki lub sercem obwodowym (ryc. 1.) [9].
Liczba żył głębokich towarzyszących tętnicy jest różna w zależności od poziomu badania. Punktem odniesienia jest miejsce powstawania żyły podkolanowej. Powyżej tego miejsca żyły głębokie zazwyczaj pojedynczo towarzyszą tętnicom. Są to: żyła podkolanowa (v. poplitea) i żyła udowa (v. femoralis), która śrubowato obejmuje tętnicę od tyłu w kierunku przyśrodkowym. Poniżej żyły podkolanowej 2 lub czasem 3 żyły biegną razem z tętnicą. Zalicza się do nich żyły piszczelowe przednie (vv. tibiales anteriores), żyły grzbietowe stopy (vv. dorsales pedis) oraz żyły piszczelowe tylne (vv. tibiales posteriores), żyły strzałkowe (vv. fibulares) i...


Pełna treść artykułu...
Polecamy
Konferencje:
Top Medical Trends 2015
20.03.2015 - 22.03.2015
pozostało 50 dni
Pułapki w Diagnostyce i Farmakoterapii Nowotworów
17.04.2015 - 18.04.2015
pozostało 78 dni
Książki:
Bates – kieszonkowy przewodnik po badaniu podmiotowym i przedmiotowym
Lynn S. Bickley

REDAKTORZY WYDANIA POLSKIEGO:
prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong
dr n. med. Piotr Jędrusik


Format: 108x180
Liczba stron: 432
Oprawa: miękka
 
Osobiste pompy insulinowe i ciągłe monitorowanie glikemii
Ulrike Thurm, Bernhard Gehr
redaktorzy wydania polskiego: Bogna Wierusz-Wysocka i Andrzej Gawrecki

Format: A5
Liczba stron: 512
Oprawa miękka
 
Cała prawda o e-papierosach

Jean-François Etter, Gérard Mathern

Format: 125x197 mm
Liczba stron: 208
Oprawa: miękka
 
NOWOŚĆ!
Diabetologia - Kompendium
Już wkrótce w sprzedaży!
pod redakcją Leszka CzupryniakaFormat: 190x250 mm
Liczba stron: 432
Oprawa miękka
 
Internet:
Studenci Medycyny i Farmacji
Portal adresowanych do studentów uczelni medycznych w Polsce i za granicą.
Polityka prywatności Polityka reklamowa Napisz do nas Regulamin Nota prawna
Stosujemy się do standardu HONcode dla wiarygodnej informacji zdrowotnej Stosujemy się do standardu HONcode dla wiarygodnej informacji zdrowotnej: sprawdź tutaj
Created by Bentus
PayU - płatności internetowe