Informacje o podwyżkach składek chybione

Udostępnij:
Wiadomości o podwyższeniu składek i rzekomych obraźliwych informacjach na przelewach do izb lekarskich, które pojawiały się ostatnio w mediach nie były do końca sprawdzone. Składki nie zmieniły się od 2008 r., a lekarze nie będą masowo opuszczać izb lekarskich, bo… nie mają nawet takiej możliwości.
Informacje o wpisach na przelewach składkowych zatytułowanych „haracz”, „udławcie się pijawki” miały faktycznie miejsce, ale było to… w roku 2006, a więc osiem lat temu i dotyczyło jednej tylko izby lekarskiej.
Jak podały niektóre media, o wysokości składki miało zadecydować prezydium NIL, podczas gdy decyzje o tym zapadają w NRL. Ta jednakże nie zdecydowała na jej podwyższenie.

- Tegoroczny Krajowy Zjazd Lekarzy zaapelował do Naczelnej Rady Lekarskiej o nowelizację uchwały szczególnie w zakresie uproszenia zasad zwalniania z obowiązku opłacania składki. Uproszczenie mogłoby polegać np. na podpisaniu oświadczenia przez lekarzy emerytów i rencistów starających się o zwolnienie z opłacania składki zamiast obowiązującego dzisiaj przedkładania PIT`ów – wyjaśnia Maciej Hamankiewicz, przez NRL. - Przy okazji wywołanego tematu uchwały w sprawie składek Konwent Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich zaproponował rozważenie podwyższenia wysokości składki i przedstawił ten projekt na posiedzeniu NRL 27 czerwca br. Naczelna Rada Lekarska nie zdecydowała się na podwyższenie składki. Było to jednak przyczyną dyskusji, która zapewne jeszcze wróci na przyszłych posiedzeniach – dodaje Hamankiewicz.

Obecna składka wynosi 40 zł i obowiązuje od 2008 r. Samo to, że do tej pory nie była zmieniana, nie oznacza jeszcze, że należy ją podnieść, jak twierdzą eksperci. Aby wysokość składki zmienić, musi być to oparte na szczegółowych uzasadnieniach. O to zostali poproszeni wszyscy ci, którzy w czerwcu wnosili o podwyżki.

Informacja o tym, że lekarze z powodu rzekomo zapowiadanych podwyżek mieliby „uciekać” z izb lekarskich jest dalece naciągnięta, ponieważ prawnie nie istnieje taka możliwość.

- Należy zaznaczyć, że przynależność do samorządu lekarskiego jest obowiązkowa i wynika z ustawy o izbach lekarskich. Istnienie samorządów zawodowych, reprezentujących osoby wykonujące zawody zaufania publicznego i sprawujące pieczę nad należytym wykonywaniem tych zawodów w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony jest zagwarantowane w art. 17 Konstytucji RP – wyjaśnia Hamankiewicz.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.