Janicka: Ministerstwo Zdrowia zerwało negocjacje z lekarzami rodzinnymi

Udostępnij:
Nie doszło do kolejnej tury rozmów między Ministerstwem Zdrowia a przedstawicielami lekarzy rodzinnych. Zamiast zaproszenia na spotkanie lekarze otrzymali formularze z projektami i prośbą o zagłosowanie, na który wariant reformy chcą przystać. - Traktujemy to jako zerwanie negocjacji - mówi Bożena Janicka. - Nie zalecamy wypełniania tych formularzy - apeluje Jacek Krajewski. Czy strony powrócą do rozmów?
"W dniu 19 listopada Minister Zdrowia ogłosił plebiscyt na wybór jednego z dwóch wariantów finansowania świadczeń w POZ na rok 2015, z których żaden nie został uzgodniony do końca z reprezentacją świadczeniodawców. Zamiast kontynuować negocjacje prowadzone od tygodni w zakresie ustalenia zasad funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej w roku 2015, resort przekazał świadczeniodawcom projekty wraz z formularzem do głosowania, zrywając tym samym negocjacje" - napisała w komunikacie prasowym Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Zamiast spotkania i dalszych negocjacji , minister zdrowia spotkał się z dyrektorami oddziałów wojewódzkich NFZ i nakazał przekazanie do wszystkich świadczeniodawców, a jest ich około 6000 w Polsce, ankiet , wzorów oznakowań pakietu onkologicznego wraz z dwoma rozbieżnymi projektami zarządzeń Prezesa NFZ w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej na rok 2015, z wnioskiem o dokonanie wyboru przez świadczeniodawców i przekazanie wyniku wraz z uwagami do 24.11.2014 - mówiła Bożena Janicka Prezes PPOZ.

Lekarze POZ uznają to za zerwanie negocjacji i chęć wymuszenia na nich podjęcia decyzji. Tylko do czego? - pytają, skoro nic jeszcze nie zostało ustalone, nie są nadal znane zasady, według jakich mają funkcjonować POZ w przyszłym roku. Lekarze są zdziwieni, że daje się dokumenty, do których nie ma wytycznych.

Podobnego zdania jest Jacek Krajewski, prezes PZ, który również zaleca lekarzom, by nie wypełniali tych deklaracji, bo nie mają one sensu.

- Myśmy prosili MZ o to, by przesłało nam jakiekolwiek informacje w formie pisemnej, bo niczego z dotychczasowych ustaleń nie mieliśmy na piśmie - mówi Jacek Krajewski. - To, co dostaliśmy, to dwa warianty finansowania, ale nie zalecamy ich wypełniać, bo nie są one do przyjęcia. Jednakże nie traktujemy tego jako zerwania negocjacji - dodaje.

Ministerstwo, zapytane przez nasz portal, o co tak naprawdę chodzi, odpowiada:
"W związku z licznymi pytaniami kierowanymi do resortu zdrowia i NFZ w sprawie przebiegu negocjacji z przedstawicielami organizacji zrzeszających lekarzy rodzinnych oraz kształtu propozycji finansowych, będących przedmiotem tych negocjacji, do wszystkich przychodni POZ została rozesłana informacja zawierająca rożne warianty rozwiązań finansowych. Informacja ta ma charakter sondażowy i jest jednym z elementów konsultacji z całym środowiskiem lekarzy POZ. Negocjacje z organizacjami zrzeszającymi lekarzy rodzinnych trwają, a kolejne spotkanie zaplanowane jest na przyszły tydzień" - pisze Krzysztof Bąk, rzecznik MZ w oficjalnie przesłanej do nas informacji.

- Do nas jeszcze taka informacja nie dotarła - odpowiada nam Bożena Janicka. - Ale cieszę się, że dowiaduję się o tym choćby z mediów, że dalsze negocjacje jednak są planowane. Dziwi mnie to, bo nie wiedziałam, że jest to jedynie sondażowe, ale jeśli tak, to my nadal jesteśmy chętni na kontynuowanie rozmów - dodaje.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.