Kolejne odkrycie podtypów nowotworów przy współudziale polskich naukowców

Udostępnij:
Prof. Wojciech Golusiński oraz dr hab Maciej Wizerowicz, koordynator projektu TCGA w Wielkopolskim Centrum Onkologii, który jest jedynym polskim szpitalem biorącym udział w międzynarodowej grupie placówek pracujących nad atlasem genomu raka, przyczynili się do odkrycia nowych podtypów nowotworów głowy i szyi. Wcześniej ten sam zespół odkrył nowe podtypy raka żołądka.
Odkrycie pozwoli na opracowanie nowych i skuteczniejszych metod leczenia tej grupy nowotworów, a wyniki prac zespołu zostały opublikowane w piśmie "Nature".

Jak powiedział cytowany przez PAP dr hab Maciej Wiznerowicz do tej pory zwalczając nowotwory głowy i szyi lekarze stosowali ogólną terapię, a dopiero gdy ta nie przynosiła efektów, zmieniano leczenie. Odkrycie nowych podtypów sprawia, że w niedalekiej przyszłości onkolodzy będą mogli korzystać z tzw. terapii spersonalizowanej, która jest bardzo efektywną metodą leczenia raka. Polega ona na dobraniu najbardziej skutecznego leczenia dla poszczególnych chorych.

- Wyniki przeprowadzonych analiz molekularnych wskazują na nowe możliwości dla zastosowania tzw. leków celowanych, które wybiórczo hamują wybrane mechanizmy molekularne w komórkach nowotworowych i tym samym prowadzą do zahamowania wzrostu guza i rozwoju przerzutów – dodał dr Wiznerowicz cytowany przez PAP.

W wyniku badań zespół naukowców przenalizował zmiany w DNA i RNA wybranych białek w komórkach nowotworowych, które pochodziły od prawie 279 chorych. Jak wyjaśnił dr Wiznerowicz, "wyniki tych analiz wskazują na istnienie nieznanych wcześniej czterech głównych podtypów molekularnych, z których każdy wymaga innego rodzaju leczenia".

Współuczestnik projektu prof. Wojciech Golusiński podkreślił, że kompletna wiedza dotycząca biologii nowotworów głowy i szyi otwiera nowe możliwości zarówno w indywidualnym planowaniu leczenia, określeniu rokowania, ale także we wczesnym wykrywaniu choroby.

Jak podaje PAP, w Polsce na nowotwory głowy i szyi rocznie zapada prawie 6 tys. osób, a na świecie 600 tys. W naszym kraju nowotwory głowy i szyi pod względem umieralności są na 6.-7. miejscu u mężczyzn oraz 7. wśród kobiet. Prawie 4 tys. osób umiera rocznie na ten typ nowotworów. Do najważniejszych przyczyn zwiększonej zachorowalności należy: palenie tytoniu, picie alkoholu, promieniowanie UV oraz zakażenie wirusem HPV.

Jak informuje PAP, po projekcie sekwencjonowania ludzkiego genomu TCGA jest jednym z największych projektów biomedycznych na świecie. W pracach uczestniczy kilkadziesiąt ośrodków badawczych i placówek medycznych na całym świecie, w tym 6 z Europy. W poznańskim szpitalu prowadzone są prace na rakiem piersi, rakiem jelita, rakiem żołądka, nowotworami regionu głowy i szyi oraz czerniakiem.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.