NFZ oszczędza, bo wzrosły płace?

Udostępnij:
Polak prywatnie na zdrowie wydaje więcej niż przeznacza na niego NFZ - wynika z raportu GUS za rok 2012.
GUS opublikował 20 sierpnia br. raport, z którego wynika, że na zdrowie z prywatnych portfeli wydaliśmy w 2012 r. prawie o 5 proc. więcej niż w roku poprzednim. Średnio statystyczny polak na wizyty lekarskie i leki wydał ok. 68 zł miesięcznie. Ten wzrost tłumaczy wzrost wynagrodzeń, dlatego też „pozwalamy” oszczędzać Funduszowi.
Gospodarstwa domowe w 2012 r. wydały na zdrowie 24,517 mld PLN. Dorosłych Polaków jest około 30 milionów, więc wychodzi z grubsza 817 PLN na głowę w ciągu roku. Czyli 68,10 PLN miesięcznie.

Według danych GUS można odczytać, że wydatki prywatne rosną szybciej niż PKB. Obecnie wzrosły z 1,86 proc. do 1,90. Nie oznacza to, że wydatki państwa na leczenie i inwestycje nie rosną, ale wzrost jest zbyt powolny, stąd ich udział w PKB spada.

Łącznie licząc wydatki na zdrowie jako odsetek PKB też od paru lat spadają.

- Ale tak naprawdę wydaje mi się, że to smutny efekt uboczny tego, iż przez kilka lat po 2008 r. płace rosły w Polsce znacznie wolniej niż PKB. Składki do NFZ to przecież część wynagrodzeń brutto. A te od połowy 2009 do końca 2012 r. rosły znacznie wolniej niż dochód narodowy – analizuje Rafał Hirsch w TVN24bis.

Eksperci twierdzą, że zyskały dzięki temu polskie firmy na konkurencyjności, ale pogorszyła się sytuacja w publicznej służbie zdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.