Nauki medyczne:Termedia tworzy polski Klub Filadelfijski
 
Poleć ten artykuł innym:
Udostępnij:
więcej
 
 
Podniesienie jakości publikacji, lepsze propagowanie osiągnięć Polski w dziedzinie nauk medycznych na świecie – to cele, które przyświecać będą powołaniu Klubu Filadelfijskiego. Inicjatywę podjęli uczestnicy nieformalnego spotkania redaktorów naczelnych naukowych pism medycznych wydawanych przez wydawnictwo Termedia (12 z nich posiada Impact Factor) , które w środę odbyło się w Warszawie. Uczestniczył w nim konsultant naukowy wydawnictwa prof. Maciej Banach.
-Polskie naukowe pisma medyczne nie mają odpowiedniej do swego wysokiego poziomu pozycji na rynku światowym. Dorobek polskich nauk medycznych także. Wspólnie zastanówmy się, jak to zmienić – mówił podczas środowego spotkania redaktorów naczelnych pism medycznych Janusz Michalak, prezes wydawnictwa Termedia, które wydaje 27 pism medycznych.

Uczestnicy nieformalnego spotkania dzielili się doświadczeniami i omawiali wymogi, które należy spełnić, aby zwiększyć liczbę cytowań artykułów, a tym samym podnieść punktacje międzynarodową czasopism. Konkluzja była jedna: należy zapomnieć o tym, że można istnieć jedynie na polskim rynku medycznym. Redaktorów i czytelników tego typu czasopism trzeba szukać w nauce wśród społeczności międzynarodowej.

Wszyscy zgodzili się co do jednego: potrzeba zorganizowania się, współpracy. Warsztatów, spotkań, wspólnych działań dla podniesienia jakości przekazu wyników badań. Potrzeba powołania polskiego Klubu Filadelfijskiego, który koordynowałby te działania. Powstała grupa inicjatywna, która taki klub zamierza powołać, zapraszając do współpracy wszystkich zainteresowanych.
 
Komentarze (6):
prof. dr hab. Romuald Stupnicki
09.05.2012 o 17:55
Znakomita inicjatywa. Należałoby zachęcić redakcje innych czasopism, także niezwiązanych bezpośrednio z medycyną, do udziału w tym klubie. Jeżeli propozycja zyska aprobatę, proszę o kontakt, chętnie zaproponuję parę czasopism.
Prof.dr hab. Ewa Skopińska-Różewska
10.05.2012 o 11:06
Znakomita inicjatywa! może wreszcie uda nam się stworzyć gremium, które przekona panią minister Kudrycką, że pozostawianie starej punktacji(6,lub 9 ) czasopismom z impact factorem stanowi skandaliczne zaniedbanie resortu i rzutuje na ocenę merytoryczną i finansową jednostek naukowych i ich podjednostek publikujących w tych czasopismach! jak resort może tak zaniedbywać swoje obowiązki ?i jak możemy budować prestiż naszych polskich czasopism ? może wreszcie ta skandaliczna sytuacja doczeka sie nagłośnienia w mediach, bo zdaniem wielu z nas jest to działanie na szkodę Państwa i środowsko naukowe ma już tego serdecznie dosyć!
dr hab. n. med. Janusz Skowronek
11.05.2012 o 16:22
Cenna inicjatywa. Żałuję że nie mogłem być obecny ze względów służbowych. Mam nadzieję, że stworzymy skuteczną grupę nacisku, ważne jest stałe wywieranie nacisku.
dr Jarosław Kaba
22.05.2012 o 21:52
Bardzo dobry pomysł! A może włączyć również czsopisma weterynaryjne?
prof. dr hab. n. med. Maria Wąsik
23.05.2012 o 10:01
Gratuluję pomysłodawcom. Najwyższy czas zmusić odpowiednich decydentów do dokonania rewaloryzacji punktacji polskich czasopism. Dość pracy polscy naukowcy mają ze zdobywaniem pieniędzy na badania naukowe by jeszcze miesiącami (około roku) czekać na recenzję z czasopism zagranicznych by uzyskać wyższe punkty przeliczane na złotówki. Niektóre polskie czasopisma weszły już na listę filadelfijska i otrzymują impact factor. Funkcjonuje jednak kuriozalne przeliczenie IF na IC i MNiSW. Przykłady: Współczesna Onkologia: IF- 0,104, IC- 9,37, MNiSW- 13 i Central European Journal of Immunology I: IF 0,451, IC- 9, MNiSW- 9 : Reumatologia : IF- 0, IC-9, MNiSW-9; Postępy Dermatologii i Alergologii :IF-0,022, IC-9,31, MNiSW-13. Czyli, czasopisma polsko języczne są punktowane na równi lub nawet lepiej niż anglojęzyczne. Na stronie Termedii jest takich przykładów więcej. Musimy decydentów zmusić do logiki a nie tylko do stawiania nam coraz to nowych wymagań. Popieram Ideę Klubu Filadelfijskiego
prof.dr hab. Wiesław Deptuła
31.05.2012 o 08:10
Cenna inicjatywa. Należałoby powołać jak najszybciej grupę do zdecydowanego działania pod względem merytorycznym. Brawo za pomysł!
Dodaj swój komentarz:
Zaloguj się aby przypisać swój komentarz do Twojego konta Termedia.
:
:
Adres email nie będzie widoczny na stronie.
:
:
Wpisz tekst z obrazka. Wielkość liter nie ma znaczenia.
Nie możesz odczytać? Wczytaj inny obrazek.
Polityka prywatności Polityka reklamowa Napisz do nas Nota prawna Regulamin
Stosujemy się do standardu HONcode dla wiarygodnej informacji zdrowotnej Stosujemy się do standardu HONcode dla wiarygodnej informacji zdrowotnej: sprawdź tutaj
Created by Bentus
PayU - płatności internetowe