Pakiet kolejkowy może skutkować nadużyciami

Udostępnij:
Pakiet kolejkowy stwarza pole do nadużyć oraz wyprowadza pieniądze z systemu, które powinny zostać przeznaczone na leczenie, uważa dr Jerzy Gryglewicz, ekspert ds. zdrowia z Uczelni Łazarskiego.
- Chodzi o pobyty w hostelach dla pacjentów onkologicznych – tłumaczy dr Jerzy Gryglewicz – To może być trudne, ponieważ nie ma mechanizmów kontrolowania tych pobytów, a w moim przekonaniu powinno być to ograniczone do osób nie mających odpowiednich dochodów, czyli zostać zorganizowane przez opiekę społeczną i tutaj resort zdrowia z resortem pracy i polityki społecznej powinny wypracować odpowiednie rozwiązania. Zaraz też pojawią się głosy szczególnie od chorych z narządem ruchu, że powinni mieć takie same prawa, a ich nie otrzymują. To jest niekonstytucyjne. Nie ma standardów tych pobytów, a pieniądze zamiast na pobyt powinny zostać przeznaczone na zwiększenie kontraktów specjalistyki, aby zmniejszyć kolejki. Zamiast tego ustawodawca stwarza pole do nadużyć, bo trudno będzie sprawdzić, czy ktoś przebywał w hostelu, czy zabrała go rodzina.

Na razie pakiet kolejkowy jest w sejmie i posłowie deklarują chęć czynnego uczestnictwa w jego kształtowaniu. Ale nie wiadomo jak dużo pieniędzy będzie potrzebnych do sfinansowania pobytu hostelowego tym bardziej, że świadczenia onkologiczne mają być nielimitowane. Na pewno jednak problem należy rozwiązać, ponieważ pacjent po chemioterapii powinien mieć zagwarantowane łóżko do przejścia najtrudniejszego czasu.

Pakiet kolejkowy ma wejść w życie 1 stycznia 2015 roku. Jeśli wejdzie w obecnym kształcie NFZ będzie musiał przeprowadzić konkursy ofert na świadczenia hostelowe. To będzie ogromne przedsięwzięcie w skali całego kraju tym bardziej, że nie ma określonych standardów na przykład w jakiej odległości ma się znajdować hostel od szpitala.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.