eISSN: 1644-4116
ISSN: 1429-8538
Psychoonkologia
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Rada naukowa Bazy indeksacyjne Kontakt Zasady publikacji prac
NOWOŚĆ
Portal dla onkologów!
www.eonkologia.pl
3/2016
vol. 20
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:
Recenzja książki

Recenzja książki Marisy Cordelli i Aldo Poianiego Behavioural Oncology. Psychological, Communicative, and Social Dimensions.
Springer, New York 2014

Jarosław Ocalewski
1

1.
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Psychoonkologia 2016; 20 (3): 158-159
Data publikacji online: 2017/01/06
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Metryki PlumX:
W książce Behavioural Oncology. Psychological, Com­municative, and Social Dimensions Marisa Cordella i Aldo Poiani poszukują przyczyn oraz okoliczności powstawania i rozwoju choroby nowotworowej. Marisa Cordella z Uniwersytetu Queens­land w Brisbane w Australii ma bogate doświadczenie w prowadzeniu interdyscyplinarnych zespołów badawczych z zakresu językoznawstwa, zdrowia i edukacji. Drugi z autorów – Aldo Poiani – jest pracownikiem Monash University w Australii i zajmuje się problematyką ewolucyjną związaną z endokrynologią oraz biologią porównawczą.
W recenzowanej publikacji, wydanej w 2014 r. przez wydawnictwo Springer w Nowym Jorku, przedstawiono ewolucyjnie wykształcone mechanizmy zachowania człowieka, dzięki którym organizm podejmuje walkę z chorobą (sickness behaviour).
W książce zawarto wiedzę kliniczną i dane empiryczne ukazujące biologiczne, psychologiczne, społeczne i egzystencjalne aspekty choroby nowotworowej. Informacje te mogą być przydatne w organizowaniu opieki medycznej i psychologicznej nad pacjentem chorym na raka.
Rozdział I (Introduction) zawiera informacje statystyczne dotyczące rozwoju choroby nowotworowej u ludzi od czasów prehistorycznych do dziś.
Rozdział II (The Behavioural Dimension of Cancer and Sickness) to kompendium wiedzy z psychobiologii na temat behawioralnego wymiaru choroby nowotworowej. Autorzy przeprowadzili szczegółową analizę biologiczną pod kątem konsekwencji powstania nowotworu dla procesów neuroimmuno­endokrynnych.
W rozdziale III (Psychology and Cancer) zaprezentowane zostały aspekty emocjonalne, poznawcze i osobowościowe w radzeniu sobie z rakiem. Zwrócono uwagę na wpływ wieku, płci, kultury i chorób współistniejących na radzenie sobie z chorobą nowotworową oraz na jakość życia. Interesujące jest podejście autorów do objawów depresyjnych u pacjenta, którym nadano znaczenie przystosowawcze.
Rozdziały IV (The Existential Dimension of Cancer) i V (The Social Dimension of Cancer) dotyczą problematyki wymiarów egzystencjalnych, duchowych oraz społecznych w radzeniu sobie z chorobą nowotworową. Przeobrażenia duchowe i egzystencjalne traktowanie są jako proces adaptacyjny i mogą stanowić zasoby w sprostaniu sytuacji zagrażającej życiu. Autorzy sądzą, że są one źródłem pozytywnych zmian dla takich wymiarów, jak poczucie koherencji, społeczne wsparcie, a także zdrowy styl życia.
W rozdziałach VI (Language and the Cross-Cultural Dimension of Cancer) i VII (Communication Between...


Pełna treść artykułu...
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.