Rząd nakręca koniunkturę na telefony komórkowe: bez SMS nie będzie recepty

Udostępnij:
Rząd jest o krok od znowelizowania ustawy wprowadzającej cyfrowy obieg dokumentacji medycznej. Nowe przepisy przyniosą zmiany m.in. w sposobie realizacji recept. Ważną rolę zaczną pełnić SMS-y. Jak pacjent ma odnaleźć się w nowej rzeczywistości?
-Jeszcze przed wakacjami parlamentarnymi Rada Ministrów ma przyjąć nowelizację ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, która da zielone światło dla startu Platformy P1 – serca elektronicznego obiegu danych medycznych. W efekcie od października bieżącego roku przychodnie i szpitale powinny już wystawiać e-recepty. W niedalekiej przyszłości do ich realizacji niezbędny będzie telefon komórkowy – pisze Wirtualna Polska.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy recepta wystawiona przez lekarza będzie automatycznie zapisywać się na indywidualnym koncie pacjenta w systemie P1. Pacjent nie będzie otrzymywać żadnego papierowego potwierdzenia wizyty, które następnie ma pokazać w aptece, by wykupić leki. Zamiast tego otrzyma SMS-em czterocyfrowy kod, który poda aptekarzowi wraz z numerem PESEL. Na tej podstawie wydane zostaną lekarstwa.

A więc: nie ma komórki – nie ma leku.

Jak zauważa portal SMS może być stosowany w służbie zdrowia nie tylko do autoryzacji e-recepty. Narzędzie to jest z powodzeniem stosowane w prywatnych placówkach medycznych na całym świecie i coraz częściej wdrażane także w Polsce. Wiadomości tekstowe mogą służyć do informowania pacjentów o możliwości odebrania wyników badań czy też przypominania o terminach wizyt. Możliwa jest także dwukierunkowa komunikacja, w tym uruchomienie specjalnego numeru odbiorczego, pod który pacjenci mogą wysyłać SMS-owe prośby o przełożenie wizyty.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.