facebook
eISSN: 2084-9893
ISSN: 0033-2526
Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny
Bieżący numer Archiwum Artykuły zaakceptowane O czasopiśmie Zeszyty specjalne Rada naukowa Bazy indeksacyjne Prenumerata Kontakt Zasady publikacji prac Standardy etyczne i procedury
Panel Redakcyjny
Zgłaszanie i recenzowanie prac online
SCImago Journal & Country Rank
2/2016
vol. 103
 
Poleć ten artykuł:
Udostępnij:
streszczenie artykułu:

Wspomnienie pośmiertne
dr med. Maria Kowalska-Bubnow (1923–2015)

Maria Błaszczyk

Przegl Dermatol 2016, 103, 189–191
Data publikacji online: 2016/05/04
Pełna treść artykułu Pobierz cytowanie
 
Metryki PlumX:
29 listopada 2015 roku zmarła dr med. Maria (Lilka) Kowalska-Bubnow, wybitny dermatolog, jeden z najlepszych w Polsce znawców trądu, wychowawca wielu pokoleń lekarzy, lekarz oddany bez reszty chorym, wspaniały człowiek.
Doktor medycyny Maria Kowalska urodziła się 9 kwietnia 1923 roku w Brześciu nad Bugiem. Ojciec, oficer, w 1941 roku został wywieziony do Rosji i zginął w Katyniu, natomiast Lilka z matką znalazła się w Warszawie, gdzie podczas okupacji zdała na tajnych kompletach maturę i rozpoczęła studia lekarskie w Szkole Zaorskiego. Była sanitariuszką i łączniczką w Powstaniu Warszawskim, a po jego upadku jako porucznik AK znalazła się w niemieckim obozie w Zeithan. Po powrocie do Warszawy w 1945 roku kontynuowała studia medyczne na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego. W 1951 roku po uzyskaniu dyplomu lekarza rozpoczęła pracę w Klinice Dermatologicznej, w której uzyskała oba stopnie specjalizacji. Zajmowała się chorobami zawodowymi, a także zbierała materiały i przygotowywała pracę doktorską.
W 1961 roku dr Kowalska z przyczyn rodzinnych zrezygnowała z pracy w klinice i wyjechała do Kielc, gdzie pracowała (z 10-letnią przerwą) do ostatnich dni swojego życia. Pracę w Kielcach rozpoczęła od stworzenia oddziału skórno-wenerologicznego, na którym hospitalizowano chorych z całego województwa i który jednocześnie był placówką konsultacyjną. Kierowanie oddziałem łączyła z innymi niezwykle ważnymi funkcjami – dyrektora Wojewódzkiej Poradni Skórno-Wenerologicznej oraz konsultanta ds. dermatologii i wenerologii dla województwa kieleckiego. Pod kierunkiem dr Kowalskiej dermatologia i wenerologia kielecka rozwijała się niezwykle dynamicznie. Zgromadzeni wokół „Szefowej” młodzi lekarze kształcili się bardzo intensywnie, zarówno na oddziale, jak i w poradni i zdawali z bardzo dobrymi wynikami egzaminy specjalizacyjne. W latach 1961–1979 dr Kowalska wykształciła kilkudziesięciu specjalistów dermatologów, a siedmioro z nich zostało ordynatorami oddziałów skórno-wenerologicznych w różnych miastach Polski. Uczyła nie tylko praktycznej wiedzy, lecz także szacunku dla pacjenta, a jej uczniowie do dziś pamiętają często powtarzane przez nią słowa, że „wyrozumiałość, łagodność i miłość do ludzi to cechy, które powinny dotyczyć każdego, kto wybrał zawód lekarza”.
Ośrodek kielecki kierowany przez dr Kowalską brał przez lata czynny udział w pracach Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, prezentując liczne, dobrze opracowane,...


Pełna treść artykułu...


© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.