Specjalizacje, Kategorie, Działy

Choroba Duringa – jest konsensus Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego

Udostępnij:
Ukazał się nowy numer „Przeglądu Dermatologicznego”, a w nim artykuł przygotowany przez ekspertów Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego poświęcony diagnostyce i postępowaniu terapeutycznym w opryszczkowatym zapaleniu skóry. Jakie są aktualne rekomendacje?
Opryszczkowate zapalenie skóry (dermatitis herpetiformis – DH, choroba Duhringa) jest autoimmunizacyjną chorobą pęcherzową. Procesowi autoimmunologicznemu wobec transglutaminaz (TGs) w skórze towarzyszy zwykle klinicznie bezobjawowa lub skąpoobjawowa jelitowa nadwrażliwość na gluten.

Postępowanie diagnostyczne w DH powinno się opierać na badaniu klinicznym, bezpośrednim badaniu immunofluorescencyjnym skóry klinicznie niezmienionej z otoczenia wykwitów i oznaczeniu surowiczych przeciwciał IgA techniką ELISA z jednym substratem z zakresu do wyboru (tTG, eTG, npG, neo-tTG) lub przeciwciał IgAEmA.

U chorych z niejednoznacznym obrazem kliniczno-laboratoryjnym takie postępowanie można uzupełnić o badanie histopatologiczne wycinka ze skóry chorobowo zmienionej i badanie haplotypu HLA DQ2/DQ8. Powiązanie leczenia farmakologicznego dapsonem i stosowania diety bezglutenowej lub ograniczenie glutenu jest postępowaniem terapeutycznym z wyboru w DH.

Opryszczkowate zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, nawrotową, zwykle wymaga leczenia przez całe życie. Leczenie obejmuje stosowanie dapsonu, diety bezglutenowej lub kombinacji obu metod. Jak czytamy w artykule postępowanie powinno być indywidualizowane i wynikać z progu wrażliwości na gluten, nietolerancji leczenia dapsonem i preferencji pacjenta.

Autorami artykułu "Diagnostyka i postępowanie terapeutyczne w opryszczkowatym zapaleniu skóry (chorobie Duhringa)" są Agnieszka Żebrowska, Elżbieta Waszczykowska, Cezary Kowalewski, Katarzyna Woźniak, Małgorzata Olszewska, Waldemar Placek, Rafał Czajkowski, Jacek Szepietowski, Rafał Białynicki-Birula i Marian Dmochowski.

Zachęcamy do lektury całego prezentowanego opracowania oraz pozostałych artykułów opublikowanych w najnowszym numerze "Przeglądu Dermatologicznego" TUTAJ
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.