Specjalizacje, Kategorie, Działy

Czy inhibitory pompy protonowej wpływają na stężenie inhibitorów kalcyneuryny?

Udostępnij:
Zagadnienie interakcji lekowych jest niezwykle aktualne, jeśli weźmiemy pod uwagę częste we współczesnej farmakoterapii zjawisko nadużywania niektórych grup leków oraz powszechny problem polipragmazji. W ostatnim czasie podkreśla się między innymi, że grupą leków szczególnie często nadużywanych są inhibitory pompy protonowej. Jak pokazują badania ostatnich lat, leki te, choć są bardzo bezpieczne, w niektórych sytuacjach mogą generować istotne działania niepożądane. Co więcej mogą także wchodzić w istotne interakcje z innymi farmaceutykami. W jednym z ostatnich wydań czasopisma Internal Medicine opublikowano wyniki badania japońskiego, w którym autorzy dokonali oceny wpływu stosowania inhibitorów pompy protonowej na farmakokinetykę inhibitorów kalcyneuryny, do których zaliczamy takrolimus i cyklosporynę A.
Inhibitory kalcyneuryny należą do coraz częściej stosowanych leków na świecie. Szczególną grupą chorych, u których leki te znajdują zastosowanie, są pacjenci z układowymi chorobami tkanki łącznej. Autorzy omawianego badania dokonali oceny wpływu w tej grupie chorych stosowania lansoprazolu i rabeprazolu na stężenie takrolimusu oraz cyklosporyny A. Dodatkowym elementem badanym była ocena polimorfizmu genu kodującego enzym CYP2C19, który zaangażowany jest w metabolizm wątrobowy wielu leków.
Chorzy leczeni inhibitorami kalcyneuryny podzieleni zostali na 3 grupy: leczonych równolegle lansoprazolem, rabeprazolem oraz chorych leczonych tylko lekiem immunosupresyjnym w monoterapii. Badanie wykazało, że stosowanie lansoprazolu istotnie zwiększało stężenie obu inhibitorów kalcyneuryny. Takich obserwacji nie odnotowano w odniesieniu do rabeprazolu.
Wnioski z omawianego badania mają znaczenie praktyczne. Wskazują bowiem na fakt teoretycznie zwiększonego ryzyka klinicznie istotnych interakcji lekowych, w jakie wchodzić mogą niektóre leki, należące do powszechnie stosowanych na świecie inhibitorów pompy protonowej.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.