Specjalizacje, Kategorie, Działy

Jak przygotowanie do kolonoskopii wpływa na mikrobiom jelita grubego

Udostępnij:
Właściwe przygotowanie jelita grubego do kolonoskopii jest kluczowym elementem decydującym o wiarygodności tego badania diagnostycznego. Większość schematów oczyszczania jelita do badania jest bezpieczna i dość dobrze tolerowana przez chorych. Niewiele natomiast wiadomo, jak takie przygotowanie wpływa na mikrobiom jelita grubego. Na łamach Gut opublikowano pracę, która omawia powyższy problem.
W badaniu uczestniczyło 23 zdrowych ochotników, których przydzielono w sposób randomizowany do dwóch grup – przygotowujących się dwiema osobnymi dawkami 1 litra środka przeczyszczającego lub jedną 2-litrową dawką tego preparatu. Badani oddawali próbki stolca do badań mikrobiologicznych przed przygotowaniem, po przygotowaniu oraz 14 i 28 dni po przygotowaniu do kolonoskopii.
Wykazano, że przygotowanie jelita grubego do kolonoskopii wpływa na skład mikrobiomu jelitowego. O ile pod względem ilościowym i w zakresie składu, mikrobiom ten w większości przypadków odnawiał się w ciągu 14 dni od przygotowania, odsetek i stopień odnowy był wyraźnie upośledzony u osób przygotowujących się pojedynczą dawką środka przeczyszczającego w porównaniu z dwiema osobnymi dawkami. Jak więc spekulują autorzy badania, przygotowanie jelita grubego dwiema osobnymi dawkami środka przeczyszczającego powinno być z mikrobiologicznego punktu widzenia preferowanym schematem oczyszczania jelita przed kolonoskopią.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.