Specjalizacje, Kategorie, Działy

Przyczyny przewlekłego zmęczenia należy szukać w jelicie

Udostępnij:
Działy: Varia Aktualności
Do tej pory nie do końca znana była przyczyna zespołu przewlekłego zmęczenia, podobnie jak nie było skutecznego sposobu walki z nim. Badaczom z Uniwersytetu Cornella udało się zidentyfikować biologiczne markery w mikrobiomie jelitowym i wskaźniki zapalne we krwi.
Zespół chronicznego zmęczenia poprawnie stwierdzono u 83 proc. pacjentów badając ich próbki stolca i krew. Zdaniem autorów publikacji z „Microbiome”, może być to sposób na nieinwazyjną diagnostykę oraz istotny krok w kierunku zrozumienia przyczyn tej uciążliwej dolegliwości.
– Nasze badanie pokazuje, że mikrobiom jelitowy pacjentów z zespołem przewlekłego zmęczenia nie jest prawidłowy, prowadząc być może do objawów żołądkowo-jelitowych i zapalnych. Odkrycie przez nas biologicznych nieprawidłowości dostarcza kolejnych dowodów przeciwko absurdalnej koncepcji, że zespół ten ma przyczyny psychologiczne – podkreśla Maureen Hanson z Zakładu Biologii Molekularnej i Genetyki Uniwersytetu Cornella.
W ramach studium naukowcy współpracowali z dr Susan Levine, specjalistką od ZPZ z Nowego Jorku. Zebrano grupę 48 pacjentów ze zdiagnozowanym zespołem i 39 zdrowych osób. Pobrano od nich próbki stolca i krwi. Naukowcy przeprowadzili analizę sekwencyjną genów 16S rRNA. W ten sposób zidentyfikowali gatunki bakterii z kału. Okazało się, że u chorych różnorodność typów bakterii była znacznie obniżona, występowało też mniej gatunków o właściwościach przeciwzapalnych. A podobne zjawiska występują u pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.
Odkryto także specyficzne markery zapalenia we krwi. Prawdopodobnie ma to związek z przesiąkliwym jelitem, co pozwala bakteriom przenikać do krwiobiegu i pogarszać objawy. Wciąż pozostaje wiele pytań bez odpowiedzi, np. czy zmieniony mikrobiom to przyczyna, czy raczej konsekwencja choroby.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.