GASTROENTEROLOGIA
Choroby jelita cienkiego i grubego – w tym IBS
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Rak jelita grubego: jak diagnozować i leczyć?

Udostępnij:
Częstość występowania raka jelita grubego rośnie w krajach Europy Wschodniej. Wcześnie wykryty nowotwór daje duże szanse na wyleczenie. O najnowszych osiągnięciach diagnostycznych i terapeutycznych w raku jelita grubego rozmawiali w Serocku znakomici eksperci.
Konferencja „Rak jelita grubego, diagnostyka i leczenie, standardy – teraźniejszość i przyszłość” zorganizowana została przez Fundację Onkologii Doświadczalnej i Klinicznej. Zgromadziła około 40 wykładowców z całej Polski. Wśród zaproszonych gości byli wybitni profesorowie: Adam Dziki, Grzegorz Wallner, Cezary Szczylik, Jacek Fijuth, Anna Nasierowska-Guttmejer, Jarosław Reguła, Rafał Stec.

Eksperci opowiedzieli m.in. o znaczeniu interferencyjnego RNA w terapii chorób nowotworowych i nadziei jaka dają leki z jego zastosowaniem (prof. Cezary Szczylik), o znaczeniu doszczętności operacji w kontekście leczenia adjuwantowego, które jednak okazuje się potrzebne, ponieważ sama chirurgia nie jest w stanie sobie z chorobą poradzić szczególnie w II stopniu zaawansowania nowotworu (Marcin Tchórzewski).

Bardzo ciekawe wykłady obejmowały wyniki leczenia technikami małoinwazyjnymi i ich zalety ( Marek Szczepkowski), czynniki prognostyczne leczenia w kontekście samego chirurga, jako czynnika ryzyka ( prof. Grzegorz Wallner) i znaczeniu specjalizacji narządowej w minimalizacji tego ryzyka. Nową nadzieję dla chorych szczególnie z zaawansowanym nowotworem nawet z przerzutami i umiejscowionym blisko naczyń daje technika Nano-Knife, którą przedstawił dr Ryszard Wierzbicki.

Prof. Rafał Stec opowiedział o znaczeniu leczenia osłaniającego, ale z wnioskami, ze redukcja dawki chemioterapii oraz opóźnienie cykli wpływa na gorsze rokowania i pogorszenie wskaźników przeżycia. Najczęstszą przyczyną redukcji dawek są powikłania hematologiczne a wśród nich neutropenia oraz gorączka neutropeniczna. O tym , jak dieta wpływa na ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i jak do dobrej profilaktyki może przyczynić się kawa opowiedziała Aleksandra Semeniuk- Wojtaś.

Po zakończeniu sesji odbyła się prezentacja prac naukowych na temat raka jelita grubego. Nagrodę na najlepszą pracę konkursową w wysokości 3 tys. zł ufundowana przez Fundację Onkologii Doświadczalnej i Klinicznej otrzymał Piotr Zelga z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Kolorektalnej z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.