Specjalizacje, Kategorie, Działy

Spożycie ryb a ryzyko ostrego niekamiczego zapalenia trzustki

Udostępnij:
Na łamach American Journal of Clinical Nutrition ukazała się ważna z praktycznego punktu widzenia praca, w której podjęto temat zależności między spożyciem ryb a ryzykiem zachorowania na ostre zapalenie trzustki o etiologii niekamiczej.
Autorzy przeprowadzili prospektywne badanie kohortowe w populacji szwedzkiej, korzystając z baz danych zawartych w The Cohort of Swedish Men i The Swedish Mammography Cohort, które obejmowały grupę 39267mężczyzn i 32191 kobiet w wieku 45-84 lat w momencie rozpoczęcia 13-letniego okresu follow-up (1998-2010).
W okresie obserwacji odnotowano 320 przypadki ostrego zapalenia trzustki o etiologii niekamiczej (209 wśród mężczyzn i 111 wśród kobiet). Na podstawie analizy statystycznej wykazano, że spożycie ryb poniżej 2-3 porcji na tydzień było powiązane z istotnie niższym ryzykiem wystąpienia ostrego niekamiczego zapalenia trzustki. Autorzy oceniali także, czy znaczenie w omawianym aspekcie miał rodzaj preferowanych ryb – tłustych czy chudych. Wykazano, że rodzaj konsumowanych ryb pozostawał bez wpływu na ocenę badanej zależności i ogólne ryzyko wystąpienie ostrego niekamiczego zapalenia trzustki było zbliżone w obu przypadkach do ryzyka ocenianego całościowo.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.