100 tys. podpisów poparcia dla pielęgniarek

Udostępnij:
Polacy w obawie o własne zdrowie apelują do rządu o zapewnienie im odpowiedniej opieki pielęgniarskiej i położniczej - masowo podpisują petycję w formie recepty. Zebrano już 100 tys. podpisów.
Dokładnie trzy miesiące temu, 27 maja br., Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych rozpoczęła kampanię społeczną „Ostatni Dyżur”, którą alarmuje polskie społeczeństwo o ogromnym zagrożeniu - z roku na rok malejącej liczbie pielęgniarek i położnych w Polsce.

W świetle najnowszych prognoz zawartych w raporcie NRPiP o stanie zabezpieczenia społeczeństwa polskiego w świadczenia zdrowotne realizowane przez pielęgniarki i położne już za niespełna 5 lat Polacy zostaną pozbawieni profesjonalnej opieki pielęgniarskiej i położniczej.

Dla wielu pielęgniarek i położnych dzisiejszy dyżur będzie „Ostatnim dyżurem”. Statystyki nie pozostawiają złudzeń. Liczba pielęgniarek na 1000 mieszkańców w Polsce wynosi 5,4 - to jeden z najniższych wskaźników w Europie. Średnia wieku pielęgniarek i położnych w Polsce to 48 lat, a już w 2022 r. osiągnie średnią 50 lat.

- Jestem bardzo przejęta, ale przede wszystkim podbudowana reakcją Polaków na kampanię i tak liczne zaangażowanie się poprzez podpisywanie naszej recepty. To de facto nie jest kampania o nas - pielęgniarkach - to alarm, syrena ostrzegająca o zbliżającej się katastrofie, która będzie miała ogromne skutki społeczne, dlatego tak ważne jest zaangażowanie nas wszystkich - podsumowuje pierwsze 3 miesiące kampanii prezes NRPIP, Grażyna Rogala Pawelczyk.

Wokół akcji zbudowana została silna koalicja organizacji pozarządowych, w tym pacjenckich, które murem stoją za pielęgniarkami i położnymi. Wśród sprzymierzeńców „Ostatniego dyżuru” znajdziemy takie instytucje jak: Fundacja Akogo?, Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych, Federację Pacjentów Polskich, Fundację Rodzić po Ludzku, Stowarzyszenie Domów Opieki i wiele innych.

Ogólnopolska akcja przejawia się również w cyklu konferencji we wszystkich miastach wojewódzkich Polski, gdzie środowisko pielęgniarek i położnych spotyka się NGOsami, politykami i dziennikarzami. Punktem kulminacyjnym tych spotkań jest pokaz spotu przy wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości i gogli VR. Dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom jakie daje nam wirtualna rzeczywistość, widz zakładając gogle VR wchodzi w świat pielęgniarek i położnych, tym samym doświadczając ich ciężkiej codzienności.

- 100 tys. podpisów obywateli w tej sprawie, to wyraźny sygnał do polityków, że jest to paląca dla polskiego społeczeństwa kwestia. Nie można życia i zdrowia Polaków spychać na margines debaty publicznej, ale przede wszystkim na margines realnych działań rządzących. 100 tys. podpisów to dla nas ogromna motywacja do dalszych działań, dlatego jeszcze raz apeluję do wszystkich, którzy jeszcze nie podpisali recepty o jej podpisanie. Warto zauważyć, że 100 tys. podpisów wymaganych jest przy składaniu obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej - podkreśla prezes Rogala-Pawelczyk.

Receptę można podpisywać w wersji on-line na stronie internetowej kampanii: https://www.ostatnidyzur.pl.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.