Klauzula sumienia: resort zdrowia po swojemu interpretuje wyrok TK

Udostępnij:
To szpital będzie musiał wskazać pacjentowi, gdzie może uzyskać pomoc jeśli lekarz danej placówki powoła się na klauzule sumienia i odmówi wykonania świadczenia - uważa resort zdrowia. TK wskazywał, że racjonalne byłoby, gdyby robił to NFZ. Szykuje się kolejny spór?
Trybunał Konstytucyjny przyznał lekarzom prawo odmowy wykonania świadczenia medycznego w "innych przypadkach niecierpiących zwłoki" jeśli jego udzielenie koliduje z lekarskim sumieniem. Sędziowie jednocześnie znieśli obowiązek informowania pacjenta o innym lekarzu lub placówce przez medyka powołującego się na klauzule sumienia wskazując, że to może faktycznie wydłużyć czas oczekiwania na świadczenie. Według sędziów taki obowiązek powinien spoczywać na instytucjach państwa, a racjonalne byłoby to, żeby czynił to NFZ.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, niektórzy prawnicy są zbulwersowani takim obrotem sprawy i uważają, że wyrok pogorszy sytuację pacjentów, szczególnie tych ze wskazaniami do legalnej aborcji. Zdaniem prof. Eleonory Zielińskiej z Uniwersytetu Warszawskiego to lekarz powinien wskazywać innego medyka, ponieważ dane świadczenie może wymagać zachowania tajemnicy.

Ministerstwo zdrowia ustami Rzecznika Praw Pacjenta stwierdza zaś, że ścieżka osoby, której lekarz odmówi świadczenia, powołując się na klauzulę sumienia, powinna prowadzić prosto do zarządzającego placówką. To on ma obowiązek znaleźć innego lekarza, który udzieli pomocy.

Jednak w realizacji nie będzie to proste, ponieważ sprzeciwiają się temu lekarze, którym TK przyznał przecież prawo do powoływania się na klauzule sumienia i zwolnił z obowiązku wskazywania innego medyka.

– Wykonanie obowiązku informacyjnego będzie możliwe w pełni tam, gdzie dyrektorem placówki jest osoba niebędąca lekarzem. Żeby osiągnąć pełną spójność klauzuli, należałoby rozdzielić funkcje administracyjne od medycznych. Już teraz wieloma szpitalami zarządzają osoby niemające wykształcenia medycznego – komentuje wyrok TK prof. Irena Lipowicz, była rzecznik praw obywatelskich, cytowana przez Dziennik Gazetę Prawną. Dlatego dyrektor placówki powinien wybrać, czy chce być osobą nią zarządzająca, czy lekarzem.

TK wskazał jednak, że skoro lekarz zamierzający powoływać się na klauzule sumienia, będzie musiał poinformować o tym pisemnie dyrektora szpitala, placówki mogą publicznie informować o tym jakich zabiegów nie wykonają. Rzecznik praw pacjenta uważa jednak, że publiczna informacja o klauzuli powinna obejmować także samych lekarzy. Sprzeciwia się temu Naczelna Rada Lekarska.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.