Raport: ile nas rzeczywiście będą kosztowały dopłaty do leków dla seniorów

Udostępnij:
Trwa debata o bezpłatnych lekach dla 75+. Ministerstwo prowadzi szczegółowe wyliczenia - IMS Health pomaga swoim raportem ich dokonać. Dziś budżet wydaje na dopłaty do leków dla 75+: 1,7 mld. zł. Całość wydatków na leki na receptę w tej grupie wiekowej to 4,3 mld zł.
Jak wynika z danych firmy IMS Health wartość leków na receptę (Rx) - liczona w cenach detalicznych brutto - wykupionych w 2015 roku przez pacjentów w wieku 75+ wyniosła 4,3 mld złotych. Wartość leków Rx wykupionych ze zniżką to 2,5 mld złotych, z czego 0,8 mld złotych to wydatki poniesione przez pacjentów, a 1,7 mld złotych to kwota refundacji tych leków, poniesiona przez NFZ.

Czyli w skrócie: dzisiaj emeryci na leki recepturowe wydają 4,3 mld złotych, a państwo pokrywa z tego 1,7 mld złotych. Czy rząd chce dołożyć im całe brakujące 2,6 mld złotych, czy tylko 0,8 za leki, które dotychczas były częściowo refundowane? Konsultacje trwają, a my przyjrzyjmy się jaka jest struktura wydatków seniorów na leki.

- Przyjmując założenie, że w 2015 roku było 3 mln pacjentów 75+, którzy dokonali zakupu leków na receptę (Rx), wynika, że jeden pacjent 75+ kupił średnio w ciągu miesiąca 5 opakowań leków Rx. Średnia wartość wykupionych przez niego leków - liczona w cenach detalicznych – to 119 złotych miesięcznie – podaje IMS Health.

Leki na receptę (Rx) wykupione przez pacjentów 75+, które - licząc w cenach detalicznych - stanowią największą wartość, to głównie preparaty stosowane w chorobach przewlekłych, takich jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, astma, hipercholesterolemia. Leki te, w ujęciu ilościowym (liczba opakowań) stanowią ponad 40% wszystkich wykupionych przez pacjentów 75+ leków na receptę (Rx).
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.