Zakaz leczenia marihuaną w Centrum Zdrowia Dziecka

Udostępnij:
Centrum Zdrowia Dziecka zakazało dr Markowi Bachańskiego leczenia marihuaną. Powód? Zdaniem dyrekcji taka terapia jest nielegalna, ponieważ nie została zgłoszona do Komisji Bioetycznej. Pacjenci już zapowiadają zgłoszenie sprawy do prokuratury przeciw szpitalowi.
Dr Bachański twierdzi, że nie zdążył przedstawić dyrekcji informacji, o które prosiła, ponieważ miała za mało czasu i był na urlopie.

- Chciałem zrobić badania na 75 osobach, ale dyrekcja zaproponowała o wiele mniejszą grupę. To miałoby marginalne znaczenie naukowe – mówi lekarz i dodaje, że nie wie co ma robić z zakazem leczenia marihuaną.

Szpital jest w tym względzie bardzo stanowczy. Jak pisze „Gazeta Wyborcza”, twierdzi, że o eksperymentalnym leczeniu dr Bachańskiego dowiedział się z mediów.

- Doktor miał przedstawić dokładną liczbę pacjentów i zasady kwalifikacji chorych - mówi Joanna Komolka, rzeczniczka szpitala, cytowana przez gazetę. - Także dawkowanie leków, czas trwania terapii, uzupełnione karty pacjentów i wyniki, które potwierdziły skuteczność terapii. Do dziś nie dostarczył danych. Informacje o skuteczności leczenia przedstawiane opinii publicznej nie mogą być podstawą do uznania jej za skuteczną i bezpieczną.

Szpital zaproponował 9 chorym na padaczkę, którym podawana była marihuana, leczenie lekiem na jej bazie stosowanym w leczeniu stwardnienia rozsianego. Jego koszt to 2,5 tys. zł miesięcznie i mają nim zostać obciążeni rodzice chorych dzieci.

Dr Bachańskiego popiera dr Jerzy Jarosz, który specjalizuje się w leczeniu bólu i otworzył pierwszy w Polsce punkt konsultacyjny leczenia marihuaną medyczną.

- Jeśli szpital go niszczy, bo wykazuje się odwagą, to jest to szalenie przykre. Nawet jeśli gdzieś błądzi, to nie powód, by go odsuwać od leczenia - uważa.

Jak podaje „Wyborcza” , wnioski dr Bachańskiego opiniowała Krystyna Szymańska, mazowiecki konsultant ds. neurologii dziecięcej. - Leczenie medyczną marihuaną trzeba sformalizować - twierdzi. - Dobrze by było, gdyby konsultant krajowy w dziedzinie neurologii dziecięcej razem z Ministerstwem Zdrowia opracowali wytyczne, jaki lek zawierający medyczną marihuanę, komu i w jakich ilościach dawać. Mamy informacje wskazujące na poprawę u pacjentów, ale musimy ujednolicić postępowanie. I zrobić badania dotyczące skutków leczenia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.