SPECJALIZACJE ONKOLOGIA
 
Partner strategiczny
Partner portalu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Jak rozpoznać ból zatok?
 
Sezon jesienno-zimowy, wraz z typowymi dla siebie zmianami pogody i wahaniami temperatur, nierzadko kończy się dla nas boleśnie. Ból głowy, ból w okolicy zatok, niedrożny nos – może jednak świadczyć nie o przeziębieniu, a o chorych zatokach.
Zatoki znajdują się wewnątrz kości czaszki i są połączone z jamą nosową za pomocą wąskich otworów. Pokrywa je błona śluzowa. Produkowana przez nią wydzielina odpowiada za oczyszczanie i ochronę przed zanieczyszczeniami biologicznymi i fizykochemicznymi. Pośród licznych funkcji zatok, wymienić można np. wzmacnianie głosu czy nawilżanie i ogrzewanie wdychanego powietrza.

Katar – pierwszy objaw problemu z zatokami
Przysłowie mówi, że leczony katar trwa tydzień, nieleczony – 7 dni. Jeśli jednak uporczywie dokucza nam nieżyt nosa, może to oznaczać, że nasze zatoki potrzebują pomocy. Typowymi objawami ich stanu zapalnego są m.in. bóle głowy w obrębie czoła i skroni, nasilające się przy pochylaniu i ograniczające wszelką aktywność, uczucie rozpierania całej twarzy, obrzęk powiek (przy zapleniu zatok sitowych, zlokalizowanych blisko kącików wewnętrznych oczu).

Jak leczyć?
Jednym z polecanych i sprawdzanych domowych sposobów przynoszących ulgę w bólu zatok jest kompres z rozgrzanej soli. W stanach mniej zaawansowanych można też sięgnąć po leki przeciwzapalne, najlepiej te na bazie wynalezionego przez producenta Nurofenu ibuprofenu. W przeciwieństwie do paracetamolu, który wpływa głównie na percepcję bólu, ibuprofen jest w swoim działaniu bardziej kompletny. Zwalcza nie tylko gorączkę i ból. W odróżnieniu od paracetamolu radzi sobie także ze stanem zapalnym. Nurofen Zatoki (na bazie ibuprofenu) w postaci tabletek, rekomendowany jest m.in. do walki z objawami niedrożności nosa i zatok obocznych nosa. Jest to połączenie dwóch substancji czynnych – działającego przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie ibuprofenu z substancją czynną o właściwościach obkurczających, która zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa. W konsekwencji lek udrażnia nos, zwalcza ból, gorączkę, zapalenie, zmniejsza ilość wydzieliny oraz obrzęk błony śluzowej nosa, udrożniając przewody nosowe i zatoki oboczne nosa.

Kontakt z lekarzem najważniejszy
Właściwa diagnostyka i w konsekwencji wybór najlepszej drogi leczenia, pozwala uniknąć wielu powiłkań. Pamiętajmy, że długotrwałe nieleczone zapalenie zatok może prowadzić do m.in. zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy ropnia mózgu.
 
Redaktor naczelny:
dr hab. n. med. Jacek Mackiewicz - Oddział Onkologii Klinicznej i Doświadczalnej, Szpital Kliniczny im. H Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu 2. Katedra Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

Redaktor prowadzący:
lek. med. Katarzyna Szyszka-Barth - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2016 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe