ONKOLOGIA
Przewód pokarmowy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Lewostronne umiejscowienie guza pierwotnego wiąże się z dłuższym przeżyciem u chorych na CRC

Udostępnij:
Wyniki retrospektywnej analizy dużego badania klinicznego przedstawione podczas tegorocznej konferencji ASCO pokazują, że fizyczna lokalizacja guza pierwotnego jest czynnikiem predykcyjnym przeżycia u chorych na raka jelita grubego z przerzutami. Położenie guza po stronie lewej (okrężnica zstępująca, esica, odbytnica) wiąże się ze statystycznie istotnie dłuższym przeżyciem niż położenie po stronie prawej (okrężnica wstępująca, jelito ślepe).
Jak podkreślili badacze uzyskane wyniki znacznie przekraczają wstępne oczekiwania związane z wynikami wcześniejszych badań. Do przedstawionej analizy włączono chorych uczestniczących w badaniu klinicznym 3. fazy Cancer And Leukemia Group B (CALGB)/Southwest Oncology Group (SWOG) 80405, w którym porównywano bewacyzumab z cetuksymabem w skojarzeniu z chemioterapią w leczeniu 1. linii chorych na raka jelita grubego z przerzutami. Nie wykazano żadnych różnic dotyczących obu leków. U 293 chorych guz pierwotny zlokalizowany był w prawej połowie jamy brzusznej, a u 732 chorych po stronie lewej. Mediana przeżycia całkowitego u chorych z lewostronną lokalizacja guza wyniosła 33,3 miesiąca w porównaniu z 19,4 miesiąca u chorych z guzem prawostronnym (HR 1,60; 95% CI 1,37-1,86, p< 0,001). W grupie chorych leczonych cetuksymabem różnica ta była nawet bardziej wyraźna. Mediana przeżycia całkowitego (ang. overall survival, OS) u chorych z lewostronną lokalizacją guza wyniosła 36 miesięcy w porównaniu z 16,7 miesiąca u chorych z guzem prawostronnym (HR 1,987, 95% CI 1,60-2,46, p< 0,001). Z kolei w grupie leczonej bewacyzumabem mediana OS u chorych z lewostronna i prawostronną lokalizacją guza wyniosła odpowiednio 31,4 i 24,2 miesiąca. Wyniki te sugerują, że chorzy z prawostronnymi guzami odnieśli niewielką korzyść kliniczną z leczenia cetuksymabem. Czas wolny od progresji choroby (ang. progression free survival, PFS) był podobny z medianą wynoszącą 11,5 miesiąca u chorych z lewostronną lokalizacją guza i 8,9 miesiąca u chorych z prawostronnymi guzami (HR 1,26, 95% CI 1,096-1,453, p=0,002). Przeprowadzono także odrębną analizę obejmującą 213 chorych z mutacjami KRAS będącymi istotnym czynnikiem kwalifikującym do leczenia cetuksymabem, uczestniczących w badaniu FIRE-3. W tej grupie chorych przeżycie było także dłuższe u chorych z lewostronną lokalizacja guza (30,3 miesiąca w porównaniu z chorymi z prawostronna lokalizacją (23,1 miesiąca). Uzyskane wyniki zmienią prawdopodobnie podejście do leczenia oraz badań klinicznych u chorych na raka jelita grubego prowadząc również do szeroko zakrojonych badań mających na celu wykazanie ewentualnych różnic dotyczących biologii guzów położonych lewo i prawostronnie.
Podsumowując, badacze stwierdzili, że ich obserwacje wyraźnie sugerują, że ta dość nieoczekiwana obserwacja być może pozwolić na odpowiedź na pytanie dlaczego w dłuższej perspektywie niektórzy chorzy rokują lepiej, a inni gorzej. Ważnym aspektem jest również to, że jak się wydaje w erze ekscytujących oznaczeń pozwalających na personalizację leczenia genom nie jest wyłącznym źródłem wiedzy związanej z badaniami nad nowotworami i ich leczeniem.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.