Specjalizacje, Kategorie, Działy

Wpływ wieku na występowanie raka drugiej piersi u kobiet z mutacją BRCA1/2

Udostępnij:
Kobiety, u których rozwinął się rak piersi mają wyższą szansę na rozwinięcie się drugiego pierwotnego raka w drugiej piersi niż dowolna kobieta na wystąpienie pierwszego nowotworu. Ryzyko to jest istotnie wyższe jeżeli kobieta jest nosicielka mutacji BRCA1 lub BRCA2.
Dotychczas publikowane wyniki znacząco się różnią. Badania były prowadzone w oparciu o dane z klinicznych centrów genetyki, a te prowadzone na chorych z rakiem piersi zwykle charakteryzują się niewielką ich ilością. Autorzy prezentowanej pracy zakładają, że wiek wystąpienia pierwszego nowotworu może mieć istotny wpływ na ryzyko wystąpienia raka przeciwnej piersi (CBC – contralateral breast cancer).
W badaniu wykorzystano dane na temat 6294 chorych na inwazyjnego raka piersi rozpoznanego przed 50 rokiem życia i leczonego w 10 duńskich ośrodkach w latach 1970-2003. U wszystkich chorych określono status dla mutacji BRCA1 lub BRCA2. Oceniano czas do wystąpienia CBC licząc od momentu upłynięcia 3 miesięcy od rozpoznania pierwszego raka piersi. U 200 chorych stwierdzono obecność mutacji BRCA1, a u 71 chorych obecność mutacji BRCA2. Po czasie obserwacji wynoszącym średnio 12,5 roku stwierdzono CBC u 578 chorych.
U chorych z obecnością mutacji BRCA1 lub BRCA2 ryzyko wystąpienia CBC było odpowiednio trzy i dwukrotnie większe niż u chorych bez stwierdzonej mutacji. 10-letnie skumulowane ryzyko CBC wyniosło 5,1% dla chorych bez mutacji, 21,1% dla chorych z mutacją BRCA1 i 10,8% dla chorych z mutacją BRCA2. U chorych z rozpoznanym rakiem piersi przed 41 rokiem życia 10-letnie skumulowane ryzyko CBC wyniosło 23,9% dla chorych z mutacją BRCA1 lub 2. Ryzyko to wynosiło 12,6% dla chorych z mutacją w wieku pomiędzy 40 a 49 rokiem życia. Dla chorych bez mutacji nie stwierdzono różnic zależnych od wieku. U chorych bez mutacji chemioterapia uzupełniająca zmniejszała ryzyko wystąpienia CBC. Podobny trend był obserwowany u chorych z mutacją, ale nie był istotny statystycznie. Występowanie w rodzinie nowotworów piersi wiązało się ze zwiększonym ryzykiem CBC u chorych bez mutacji i marginalnie u chorych z mutacją.
Podsumowując – wiek jest znaczącym czynnikiem ryzyka wystąpienia raka przeciwnej piersi u chorych z mutacją BRCA1 lub BRCA2.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.