ONKOLOGIA
Narządy głowy i szyi
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Zasięg limfadenektomii i prognozy pacjentów z operowanym rakiem przełyku

Udostępnij:
Czy usunięcie większej ilości węzłów chłonnych wpływa na rokowania pacjentów?
Związek między zasięgiem limfadenktomii podczas operacji raka przełyku a rokowaniami pacjentów nie został w pełni określony. Dlatego też lekarze szwedzcy i brytyjscy zaplanowali badanie, którego wyniki przedstawiono w JAMA Surgery.

Aby określić, czy ilość usuniętych węzłów chłonnych wpływa na umieralność pacjentów operowanych z powodu raka przełyku przebadano grupę osób poddawanym zabiegom chirurgicznym między 2000 a 2012 rokiem. Okres follow-up trwał do 2014 roku. Łącznie w badaniu uczestniczyło 606 pacjentów. W grupie tej 506 (83,5%) miało gruczolakoraka przełyku. Nieco ponad połowa (323 osoby, 53%) zmarła w ciągu 5 lat od operacji, w tym 235 chorych (39%) zmarło z powodu nawrotu guza.

Okazuje się jednak, że zakres limfadenektomii nie był istotnie związany ze śmiertelnością. U pacjentów, u których usunięto najwięcej węzłów (21-52) nie obserwowano oczekiwanej redukcji 5-letniej śmiertelności w porównaniu do osób, którym usuwano jedynie kilka węzłów chłonnych (0-10). Natomiast, jak łatwo przewidzieć, duża ilość metastatycznych węzłów chłonnych i wyższy stosunek pozytywnych do negatywnych węzłów były związane ze wzrostem śmiertelności pacjentów.

Wyniki tego badania wskazują, że zakres usunięcia węzłów chłonnych u pacjentów operowanych z powodu raka przełyku raczej nie wpływa istotnie na przeżycie pacjentów.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.