Specjalizacje, Kategorie, Działy

Jest dobrze czy źle? PO jedno, a PiS drugie

Udostępnij:
Politycy PO podsumowali pierwsze pół roku rządów PiS, a ich "koledzy" z Prawa i Sprawiedliwości odpowiedzieli swoim opisem sześciu miesięcy. Jedni i drudzy skomentowali też to, co dzieje się w służbie zdrowia. Wnioski? Żyjemy w dwóch systemach ochrony zdrowia, a... politycy chyba nigdy nie przestaną się spierać.
Najpierw podsumowania Platformy Obywatelskiej

Grzegorz Schetyna i Sławomir Neumann podsumowali - w imieniu Platformy Obywatelskiej - na konferencji, we wtorek (17 maja) sześć miesięcy, podczas których "rządziło" Prawo i Sprawiedliwość. W tym samym czasie na twitterowym profilu Platformy Obywatelskiej pojawił się odnośnik do dokumentu "Bilans sześciu miesięcy rządu Prawa i Sprawiedliwości" opatrzony tagami "#podłazmiana" i "#obiecalioszukali". Część z uwag dotyczyła ochrony zdrowia.

Politycy opozycji zarzucili rządowi brak systemowej wizji zmian w opiece zdrowotnej.

- Wbrew obietnicom nadal nie wiadomo, na czym mają polegać zmiany w ochronie zdrowia. Ekspercki zespół - działający przy ministrze zdrowia - miał w kwietniu 2016 roku przedstawić szczegółowe opracowanie proponowanych zmian, ale tego nie uczynił. Przedłużono jedynie jego prace - poinformowali politycy PO, którzy skarżą się również na zbyt niskie nakłady na realizację projektu darmowych leków dla seniorów.

- Dopiero 1 września mamy poznać wykaz leków objętych tym programem. Oznacza to, że seniorzy dostaną wsparcie dopiero przed końcem roku. Przy czym tylko niektóre leki będą darmowe, a i to w wąskim zakresie, bo przeznaczone na ten cel środki są zbyt niskie. W tym roku to tylko 125 milionów złotych - czytamy w dokumencie.

Platforma Obywatelska skrytykowała również decyzję Konstantego Radziwiłła o zakończeniu rządowego programu in vitro.

Rząd PO-PSL chciał, żeby program - na który przeznaczono 304 miliony złotych - był kontynuowany do 31 grudnia 2019 roku. Jednak w połowie tego roku zostanie on zamknięty. Wielu parom - zwłaszcza gorzej usytuowanych - odebrano szansę na skorzystanie z metody wspomaganego rozrodu i posiadania dziecka.

Posłowie PO przypomnieli również, że jednym z pierwszych działań nowego kierownictwa resortu zdrowia była decyzja o odstąpieniu od systemu motywacyjnego w POZ za wykonywanie badań diagnostycznych, przywrócenie „śmieciowej” żywności w szkołach oraz obniżenie wycen niektórych świadczeń medycznych.

Później relacja z sześciu miesięcy zaprezentowana przez Prawo i Sprawiedliwość

W zupełnie odmiennym świetle system ochrony zdrowia przedstawił polityk PiS. Konstanty Radziwiłł - we wtorek (17 maja) podczas prezentowania dokonań wszystkich ministrów - wśród największych wyzwań wymienił długie kolejki do specjalistów, bałagan w systemie, brak odpowiedzialności, niedofinansowanie ochrony zdrowia, brak koordynacji opieki nad pacjentem i zbyt duży wpływ rynku na zdrowie.

Jak przyznał, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy jego ministerstwo wydało 33 rozporządzenia wykonawcze, w tym 15 zaległych. Dodał też, że na swoją kolej czeka kilkanaście kolejnych aktów prawnych, które są teraz konsultowane.

- Ministerstwo pracuje również nad 35 projektami ustaw. Wśród nich są regulacje dotyczące zapowiadanej przez PiS likwidacji NFZ i powrotu do budżetowego finansowania ochrony zdrowia. Konkretne propozycje zmian mają być gotowe najpóźniej jesienią tego roku - powiedział Konstanty Radziwiłł.

Wśród dotychczasowych sukcesów wymienił wprowadzenie programu darmowych leków dla seniorów, prace nad implementacją dyrektyw unijnych dotyczących krwi i tytoniu, przygotowanie map potrzeb zdrowotnych. - Przełamujemy niemoc - opisał działania resortu Radziwiłł. Według ministra zdrowia powodem do dumy jest również porozumienie z lekarzami rodzinnymi i brak kłopotów z dostępem do POZ na przełomie roku.

- Cały czas ratujemy informatyzację systemu ochrony zdrowia - stwierdził Radziwiłł. Przyznał, że resort przygotował nowy harmonogram wdrożeń. - Walczymy o rozliczenie środków z UE – wyjaśnił.

Jak przypomniał Radziwiłł, resort planuje dekomercjalizację szpitali. - Nowelizacja ustawy o działalności leczniczej jest już gotowa – powiedział minister i dodał: - Zamierzamy także zlikwidować nadmierną biurokrację.

Przeczytaj także teksty o audycie przeprowadzony przez PiS: "Nie znajduję pozytywnego działania poprzedników" kontra "Wiele trudnych spraw udało się rozwiązać", "Konstanty Radziwiłł: Zaniedbania w służbie zdrowia są tak ogromne, że aż wstyd", "Bartosz Arłukowicz atakuje Konstantego Radziwiłła, a ten ripostuje: To absurd!" i "Witold Waszczykowski: Ktoś kupił do ministerstwa łóżko do masażu za pięć tysięcy złotych!"
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.