REUMATOLOGIA
Reumatoidalne zapalenie stawów
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Obniżenie płodności kobiet z rozpoznaniem RZS. Jak skrócić czas starania się o ciążę?

Udostępnij:
W okresie planowania ciąży istnieją ograniczenia w terapii RZS. A czas starania się o ciążę (tzw. time to pregnancy) u kobiet z RZS może się przedłużać z uwagi na obniżoną płodność.
Reumatoidalne zapalenie stawów jest najczęstszą układową chorobą tkanki łącznej, na którą zapadają głównie kobiety w wieku rozrodczym. Wiele z nich pomimo przewlekłej choroby planuje posiadanie pierwszego lub kolejnego dziecka.

Naukowcy z Holandii zaplanowali badanie prospektywne, którego celem było określenie czynników mogących mieć wpływ na płodność kobiety z rozpoznaniem RZS.

Do badania włączono kobiety z RZS planujące ciążę oraz będące w pierwszym trymestrze ciąży.
Czas starania się o ciąże (TTP) przekroczył okres 12 miesięcy u 42% z 245 pacjentek. Dłuższy TTP był związany ze starszym wiekiem, nierodzeniem, aktywnością choroby, stosowaniem w okresie przedkoncepcyjnym leków z grupy NLPZ oraz prednizonu.

Wpływ prednizonu zależał od stosowanej dawki, dłuższy czas TTP był związany ze stosowaniem dawki powyżej 7,5 mg. Palenie papierosów, czas trwania choroby, obecność czynnika RF, obecność przeciwciała aCCP, stosowanie metotreksatu w przeszłości oraz stosowanie sulfosalazyny nie miały wpływu na wydłużenie TTP.

Wyniki tego badania wskazują na wysoki odsetek obniżonej płodności u kobiet z RZS. Ewentualne wskazówki dotyczące postępowania u kobiet, które planują zajście w ciąże to: dążenie do jak najniższej aktywności choroby oraz zwrócenie szczególnej uwagi na potencjalnie negatywny wpływ na zapłodnienie leków takich jak NLPZ oraz średnie i wysokie dawki prednizonu (lub jego odpowiednika).
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.