Konkurencja w ochronie zdrowia w najnowszym numerze "Menedżera"

Udostępnij:
Konkurencja w ochronie zdrowia - to temat raportu specjalnego w najnowszym "Menedżerze Zdrowia". Czy konkurencja sprawdza się w każdym systemie? Prezentujemy przykłady rozwiązań wybranych państw europejskich. Co jeszcze w numerze?
W najnowszym "Menedżerze Zdrowia" także temat zakażeń szpitalnych oraz rozmowy z Andrzejem Sośnierzem i Bartoszem Arłukowiczem.

Kaso chorych, wróć!

Rozmowa z Andrzejem Sośnierzem
- Zdecentralizowanie systemu usprawni jego działanie. Przy wielości problemów i zdarzeń, które występują w obszarze ochrony zdrowia jednocześnie w krótkim czasie, zbyt scentralizowana struktura i zbyt scentralizowana decyzyjność skutkuje pełną niewydolnością systemu - powiedział Andrzej Sośnierz.

Zamiatanie zakażeń pod dywan
Justyna Wojteczek
Tylko 401 ognisk epidemicznych w nieco ponad 20 proc. polskich szpitali w
2014 r. To dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Nic, tylko się cieszyć, że mamy tak bezpieczne lecznictwo zamknięte. Tylko czy wynik nie jest naciągany? Problem w tym, że zakażenia szpitalne to w Polsce wielka niewiadoma, bo system ich raportowania i kontroli pozostawia wiele do życzenia.

Dwie strony medalu
Krystian Lurka
Konkurencja to instrument pobudzania organizacji do większej wydajności i otwartości na preferencje konsumentów. To proste. Jednak określenie roli konkurencji oraz jej skutków już takie oczywiste nie jest. Przedstawiamy analizę dobrych i złych przykładów rywalizacji w ramach wybranych europejskich systemów ochrony zdrowia przygotowaną na podstawie raportu "Konkurencja pomiędzy podmiotami udzielającymi świadczeń opieki zdrowotnej w Unii Europejskiej".

Konkurencja - to brzmi pozytywnie

Beata Małecka-Libera
Słowo konkurencja od zawsze miało dla mnie wydźwięk pozytywny. Mówię o zdrowej rywalizacji, która pozwala osiągnąć wyznaczony cel. Takiej, która w przypadku ochrony zdrowia prowadzi do wzrostu jakości opieki, dostępności innowacyjnych terapii, poprawy efektów klinicznych leczenia, zmian organizacyjnych podnoszących efektywność realizacji świadczeń. Niestety, w polskim systemie ochrony zdrowia działa rywalizacja niedoskonała.

Jak województwo dba o ochronę zdrowia
Roman Kolek
Obecny system opieki zdrowotnej w Polsce preferuje finansowanie najdroższej formy opieki zdrowotnej, jaką są szpitale. W efekcie nadal uprzywilejowane są historyczne zasoby (łóżka szpitalne), co jest odzwierciedleniem wpływów decydentów politycznych, samorządowych, a nie interesu pacjentów.

O absurdach mówmy głośno
Rozmowa z Bartoszem Arłukowiczem
- Przykład ustawy o zawodzie fizjoterapeuty pokazał, że warto głośno mówić o irracjonalnych propozycjach. Opór całego środowiska fizjoterapeutów oraz aktywność posłów opozycji w Komisji Zdrowia spowodowały, że po raz pierwszy w tej kadencji rządzący musieli się wycofać ze swoich propozycji - powiedział Bartosz Arłukowicz.

Cienie rezydentury
Ligia Kornowska
Zespół rezydentów prowadzonych przez doświadczonego profesora, niezliczone kursy dodatkowe, nauka procedur pod okiem lekarza specjalisty, mnóstwo czasu na empatyczną rozmowę z pacjentem. Wszyscy to znamy... z seriali o szpitalach. Jak jest naprawdę i dlaczego w warunkach globalnej rywalizacji o lekarzy grozi nam zachwianie systemu?

Powszechny lincz
Damian Patecki
Zaufanie do lekarzy systematycznie maleje. W siłę rosną ruchy antyszczepionkowe, pacjenci szukają pomocy u znachorów i bioenergoterapeutów. Dlaczego tak jest? Przyczyną tego zjawiska jest fakt, że pacjent potrzebuje dziś nie tylko leczenia, ale również czegoś, co nazywa się kontaktem terapeutycznym. Co można zrobić, żeby było lepiej i żeby pacjent polubił lekarza?

Pozaziemska służba zdrowia
Agata Kołodziejczyk
Zdawałoby się, że medycyna kosmiczna to temat fantastyczny, wprost z powieści Lema, dalece niedosięgły, niedotyczący spraw ziemskich, ale coraz więcej centrów farmaceutycznych i medycznych jest zainteresowanych testowaniem swoich produktów w mikrograwitacji na orbicie.

W numerze także stałe felietony: Konstantego Radziwiłła, Jakuba Schulza i Krzysztofa Bukiela.

Zapraszamy do lektury TUTAJ
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.