Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
5/2003
vol. 6
 
Share:
Share:
abstract:

Analiza farmakoekonomiczna szczepień przeciwko śwince

Jacek Wysocki
,
Katarzyna Wiśniewska

Przew Lek 2003, 6, 5, 70
Online publish date: 2003/07/15
View full text Get citation
 


W odróżnieniu od wielu krajów Europy i Ameryki Północnej w Polsce obserwuje się nadal bardzo złą sytuację epidemiologiczną w zakresie zachorowań na świnkę. Szczepienie przeciwko śwince, ze względu na ograniczenia finansowe, nie zostało umieszczone w polskim programie szczepień obowiązkowych, należy jedynie do grupy szczepień zalecanych. W tej sytuacji liczba zachorowań i zapadalność na świnkę utrzymują się niezmiennie na wysokim poziomie. Odnotowuje się także dużą liczbę neurologicznych i nieneurologicznych powikłań poświnkowych. Celem niniejszego artykułu jest zwrócenie uwagi na celowość wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciwko śwince w Polsce.




Świnka – nagminne zapalenie przyusznic jest ostrą chorobą zakaźną, szerzącą się głównie drogą kropelkową, a jej charakterystycznym objawem jest bolesne powiększenie ślinianek przyusznych, rzadziej podżuchwowych lub podjęzykowych. Okres wylęgania choroby trwa najczęściej od 16 do 18 dni, wahając się w granicach od 14 do 21 dni. Okres zaraźliwości zaczyna się już na 2 do 6 dni przed pojawieniem się obrzęku ślinianek, utrzymuje się przez 4 do 9 dni od początku choroby i mija najczęściej wraz z ustąpieniem objawów klinicznych. Na ogół przechorowanie świnki pozostawia odporność na całe życie.
Choroba rozpoczyna się nagle i trwa ok. 7 do 9 dni. Objawy mogą być różnie nasilone od bardzo łagodnych do gwałtownych. W przypadkach o typowym przebiegu występuje obrzęk ślinianek przyusznych (najczęściej obustronny), który poprzedzają objawy zwiastunowe: podwyższona temperatura ciała, dreszcze, bóle głowy i mięśni (szczególnie szyi), złe samopoczucie, ogólne osłabienie, uczucie rozbicia, brak łaknienia, a u dzieci dodatkowo wymioty i bóle brzucha. Obrzękowi gruczołów ślinowych towarzyszy ból, który powoduje trudności w szerokim otwieraniu ust, żuciu i połykaniu, a także uczucie suchości w jamie ustnej i wrażliwość na kwaśny smak. W okresie powiększenia ślinianek nadal utrzymują się złe samopoczucie, osłabienie, ogólne rozbicie i gorączka. Mogą pojawić się nudności, a nawet wymioty, czasami silny ból ucha, sporadycznie krwawienie z nosa, a u małych dzieci drgawki.
Świnka, mimo że przebiega na ogół łagodnie, może być przyczyną bardzo groźnych powikłań. Wirus świnki należący do paramiksowirusów, atakuje narządy wywodzące się z tkanki gruczołowej. Dlatego oprócz ślinianek proces zapalny może obejmować dodatkowo tarczycę, trzustkę, jądra, najądrza, gruczoł...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.