Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Subscription Contact Instructions for authors
10/2000
vol. 3
 
Share:
Share:
more
 
 
abstract:

Jaskra i zaćma w Internecie

Paweł Rzymski

Przew Lek 2000, 10, 115-116
Online publish date: 2004/03/09
View full text
Get citation
ENW
EndNote
BIB
JabRef, Mendeley
RIS
Papers, Reference Manager, RefWorks, Zotero
AMA
APA
Chicago
Harvard
MLA
Vancouver
 
Chociaż Internet nie jest przez nikogo zarządzany lub kontrolowany, to jednak można zauważyć pewną prawidłowość dotyczącą witryn dla lekarzy i pacjentów. Informacje na temat niektórych chorób, będące celem typowo komercyjnej działalności medycznej, są reprezentowane w sieci stosunkowo skromnie. Znalezienie wartościowych stron nastręcza wiele trudności, a przeglądając zasoby w sieci zazwyczaj natrafia się na serwisy prywatnych klinik, gabinetów i lekarzy.
Kontrola zawartości publikacji w Internecie jest w odniesieniu do medycyny ogromnym problemem, wiele środowisk tworzących fachową informację domaga się jakiejkolwiek formy oceny. Wydaje się dziś, że cel ten będzie można osiągnąć dzięki stosowaniu akredytacji organizacji medycznych lub tworzenia przez nie własnych witryn.

Ze względu na mnogość klinik stosujących nowoczesne metody leczenia jaskry i zaćmy, temat ten pozornie opracowany jest w Internecie kompleksowo. Nic bardziej mylnego. W tej dziedzinie dominują strony pobieżnie traktujące o tych schorzeniach i w większości są przeznaczone dla pacjentów. Polski serwis Oko (http://www.oko.info.pl), choć z godną pochwały szatą graficzną, obecnie nie stanowi jeszcze źródła dobrej informacji dla lekarzy.

Mam nadzieję jednak, że te obiecujące strony zostaną wkrótce wzbogacone. Ciekawe są natomiast strony Internetowego Serwisu Informacyjnego dla Okulistów i Optyków (http://www.odf.polbox/e-optyk). Chociaż nie zakładają one dokształcania się lekarzy, dowiemy się z nich jednak wszystkiego o ofercie sprzętu i zaopatrzenia, firm, ogłoszeń o usługach, pracy i sprzedaży dotyczącej okulistyki.
Na szczególną uwagę zasługują strony czasopisma Okulistyka (http://www.okulistyka.com.pl), dostępnego w wersji OnLine, zresztą z prawdziwego zdarzenia (ryc. 1.). Przedsięwzięcie jest stosunkowo młode, ale dorównujące z pewnością utytułowanym czasopismom zagranicznym, które rozpowszechniane są również w sieci. W wybranych numerach można znaleźć sporo informacji o jaskrze i zaćmie, a wydanie specjalne poświęcone jest tylko jaskrze. Poza tym umieszczono tam kalendarz kursów, szkoleń oraz zjazdów.

Warta polecenia jest również witryna Polskiego Towarzystwa Profilaktyki Jaskry (http://www.jaskra.org.pl). Znajdziemy tam nieco wiadomości na temat tej choroby,...


View full text...
Quick links
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe