O konkursie Wyniki konkursu Kapituła konkursu Jury preselekcyjne Kategorie konkursu Formularze zgłoszeniowe Regulamin konkursu Fotorelacje z poprzednich edycji Powrót do Termedia.pl
Wyniki konkursu
Aż dziesięć statuetek trafiło do rąk zwycięzców w szesnastej edycji konkursu Sukces Roku w Ochronie Zdrowia - Liderzy Medycyny. Kapituła wybrała tegorocznych laureatów tego prestiżowego przedsięwzięcia. Uroczystość wręczenia nagród i dyplomów odbyła się 19 stycznia w Zamku Królewskim w Warszawie.

Przyznano nagrody w następujących kategoriach:

Sukces Roku w Ochronie Zdrowia– Liderzy Medycyny 2016
LAUREACI


KATEGORIA: Osobowość Roku 2016 w Ochronie Zdrowia
Zwycięzca:

prof. dr hab. n. med. Alicja Chybicka, kierownik Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, była prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, poseł na Sejm RP
Za pasję i determinację w leczeniu dzieci z chorobami nowotworowymi, czego ukoronowaniem było otwarcie „Przylądka Nadziei” - nowoczesnego centrum medycznego we Wrocławiu.
Dzięki zaangażowaniu prof. Chybickiej to wiodący ośrodek przeszczepowy w Polsce, w którym przeprowadza się połowę wszystkich operacji transplantacji szpiku dokonywanych na terenie kraju.

KATEGORIA: Menedżer Roku 2016 w Ochronie Zdrowia –placówki publiczne

Zwycięzca:
prof. dr hab. n. med. Maciej Banach, dyrektor, Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki, Łódź
Za wysiłek włożony w działania restrukturyzacyjne w kierowanym Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki oraz determinację w pozyskiwaniu środków finansowych na rozwój placówki. Instytut w ciągu ostatnich 3 lat poprawił swój roczny wynik finansowy o ponad 15 mln zł. Ponadto prof. Banach wprowadził w zarządzanym szpitalu innowacje, które w punkt trafiają w zapotrzebowanie polskiej służby zdrowia. Służyć będą nie tylko szpitalowi, ale i całemu regionowi.

Wyróżnieni:
Dariusz Szczepański, dyrektor, Zespół Opieki Zdrowotnej Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. R. Czerwiakowskiego, Brodnica
Za stworzenie jednego z najlepszych szpitali powiatowych i spektakularną zmianę systemu zarządzania pozwalającą na likwidację zadłużenia a także za zakończenie inwestycji o wartości 45 mln złotych pod nazwą "Rozbudowa, przebudowa, nadbudowa istniejących obiektów ZOZ w Brodnicy".

Krystyna Walendowicz, dyrektor, Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny im. Dr. S. Jasińskiego w Zakopanem, Zakopane
Za stworzenie placówki, która jest jedną z najlepszych placówek monospecjalistycznych w kraju. Szpital jest jednym z czołowych w Polsce podmiotów leczniczych udzielających świadczeń rehabilitacji leczniczej.

KATEGORIA: Menedżer Roku 2016 w Ochronie Zdrowia –placówki prywatne
Zwycięzca:
Zygmunt Malinowski, prezes zarządu, "Ars Medical" Sp. z o.o., Piła
Za spektakularną rozbudowę placówki i poprawę standardu usług (w ciągu trzech lat). Koszt inwestycji to ponad 60 mln zł. Rozbudowa dotychczasowego obiektu pozwala na skupienie w jednej lokalizacji wszystkich etapów prowadzenia pacjenta – od lekarza pierwszego kontaktu, poprzez poradnie specjalistyczne, diagnostykę, gabinety zabiegowe, izbę przyjęć na oddziały łóżkowe, hospitalizację, sale operacyjne czy pooperacyjny dział intensywnej opieki medycznej.

Wyróżnieni:
Jolanta Klemens, prezes zarządu, Psychomedical, Bielsko-Biała
Za stworzenie w zasadzie od zera prężnie działającej placówki, która dzisiaj łączy pod jednym dachem specjalistów z różnych dziedzin, dzięki czemu nawet pacjenci lękowi oraz wymagający szczególnej opieki mogą kompleksowo skorzystać z oferowanych usług.

Tomasz Olszówka
, prezes zarządu, Centrum Zdrowia Tuchów Sp. z o. o. Tuchów
Za spektakularne działania w sferze inwestycyjnej na kwotę 20 mln złotych m.in. dokończenie inwestycji w Dąbrowie Tarnowskiej tj. projektu „Porodówka nowoczesnej generacji” oraz budowy Centralnej Sterylizatorni w Tuchowie.

KATEGORIA: Lider Roku 2016 w Ochronie Zdrowia – innowacyjny szpital

Zwycięzca:
Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu im. Prof. Wojciecha Starzewskiego, Zabrze (dyrektor: Mariusz Wójtowicz)
Za stworzenie od podstaw wiodącej w skali kraju i całej Europie placówki ginekologiczno – położniczej. Postawiono na innowację w każdym szczególe - specjalnie na potrzeby lecznicy budynek postawiono od zera, zaprojektowano wg najnowszych światowych wzorców – pełen otwartych przestrzeni („open space”). W szpitalu nie ma oddziałów. To pierwszy szpital w Polsce, który w pełni prowadzi dokumentację elektroniczną. Pełnej informatyzacji dokonano w latach 2015/2016.
To jeden z niewielu ośrodków w Europie i jedynym w Polsce, który w trakcie zabiegu usuwa wszystkie zmiany endometrialne przy użyciu noża plazmowego.
W obszarze finansowym najważniejszą innowacją jest możliwość przypisania kosztów na poszczególnego pacjenta.

Wyróżniony:
Szpital Wojewódzki im. Dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach
(dyrektor: Adam Szałanda)
Szpital na przełomie roku 2015 i 2016 zastosował w praktyce jako pierwszy w Polsce metodykę zarządzania „Lean Management”. Zrealizowany projekt pod nazwą „Mapowanie strumienia wartości” objął obszary wspólne dla oddziałów zabiegowych, bloku operacyjnego i centralnej sterylizacji.

KATEGORIA: Lider Roku 2016 w Ochronie Zdrowia – zdrowie publiczne
Zwycięzcy:
prof. dr hab. Lidia B. Brydak, kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny
Kapituła uhonorowała pasję, determinację i odwagę Pani Profesor w szerzeniu wiedzy zgodnej z evidence-based medicine na temat szczepień wbrew rozkwitającym w kraju ruchom antyszczepionkowym. Prof. Brydak badaniu wirusa grypy poświęciła ponad 40 lat swojego życia. Nie ustaje w działaniach na rzecz popularyzacji szczepień zarówno wśród pacjentów jak i kadry medycznej. Jej prace publikowane są w renomowanych międzynarodowych pismach.

Polska Grupa Raka Płuca i prof. dr hab. n. med. Tadeusz M. Orłowski, kierownik Kliniki Chirurgii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc, Warszawa
Kapituła doceniła Polską Grupę Raka Płuca, której inicjatorem jest prof. dr hab. n. med. Tadeusz M. Orłowski, jako przedsięwzięcie angażujące onkologów, torakochirurgów, pulmonologów i patologów zajmujących się na co dzień problematyką leczenia raka płuca. Stowarzyszenie inicjuje akcję edukacyjną w środowisku medycznym oraz w jak najszerszym zakresie zwraca się do społeczeństwa w celu upowszechnienia zachowań prozdrowotnych oraz poprawy wczesnej wykrywalności raka płuca w Polsce. PGRP kształci kadrę medyczną , szerzy najnowszą wiedzę i uczy praktyki klinicznej zgodnie z międzynarodowymi standardami. Grupa wdraża edukację antynikotynową, angażuje media ogólnopolskie w działania mające na celu ograniczenie używania wyrobów nikotynowych. Działania prof. Orłowskiego (inicjatora PGRP) mają wpływ na postrzeganie onkologii płuca oraz profilaktyki zarówno w środowisku medycznym, lekarskim jak i pacjenckim.

Wyróżniony:
prof. dr hab. n. med. Wojciech Drygas, kierownik Zakładu Epidemiologii, Prewencji Chorób Układu Krążenia i Promocji Zdrowia w Instytucie Kardiologii im Stefana kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, specjalista w zakresie zdrowia publicznego, medycyny sportowej oraz chorób wewnętrznych, Kierownik Katedry Medycyny Społecznej i Zapobiegawczej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Jego sukcesem są wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie profilaktyki chorób serca i naczyń (CHSN ) oraz promocji zdrowia, które przyczyniły się do znaczącej redukcji umieralności z powodu CHSN w Polsce oraz do szerokiego zainteresowania środowisk naukowych, medycznych i politycznych problemem zapobiegania chorobom przewlekłym oraz znaczeniem systematycznej aktywności fizycznej w kształtowaniu zdrowia społeczeństwa.
Prof. Drygas jest koordynatorem największego w Polsce badania epidemiologicznego WOBASZ oceniającego czynniki ryzyka i zachowania zdrowotne w reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków. Ponadto na uznanie zasługuje zaangażowanie prof. Drygasa w programy interwencyjne POLKARD Media finansowane przez Ministerstwo Zdrowia a także platforma edukacyjna "Pamiętaj o Sercu " oraz kilkadziesiąt publikacji naukowych związanych ściśle z pracą w Instytucie Kardiologii w Warszawie.

KATEGORIA: Lider Roku 2016 w Ochronie Zdrowia – działalność edukacyjno-szkoleniowa

Zwycięzca:
Kampania społeczna „HCV jestem świadom”
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny
(dyrektor: prof. dr hab. n. med. Mirosław Wysocki)
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny jest realizatorem Projektu „Zapobieganie zakażeniom HCV”, który jest jak dotąd najważniejszym przedsięwzięciem podejmowanym na rzecz poprawy sytuacji epidemiologicznej w zakresie zakażeń HCV. Po kilku latach intensywnych badań epidemiologicznych prowadzonych w Polsce w ramach projektu, w czerwcu 2016 rozpoczęto kampanię „HCV Jestem świadom”, która podnosi poziom wiedzy społeczeństwa o istotnym problemie zakażeń HCV i wynikającej z tego potrzeby wykształcenia postawy czynnej, polegającej na podejmowaniu działań zmniejszających ryzyko zakażenia HCV. W ramach projektu zorganizowano szkolenia stacjonarne dla sektora medycznego oraz branży upiększającej – przeszkolono blisko 5 tys. osób.

Wyróżnieni:
Kampania społeczna STOMAlife. Odkryj stomię
Dorota Minta, prezes fundacji STOMAlife
Działaniom Fundacji STOMAlife, od początku przyświeca jedna idea – poprawa jakości życia stomików. Kapituła doceniła kampanię mającą na celu uwrażliwienie oraz wzrost świadomości społeczeństwa na temat życia stomików. Fundacja realizując kampanię podjęła szereg działań, aby głos stomików, lekarzy i pielęgniarek stomijnych został zauważony i dotarł do decydentów. Dwuznaczna nazwa kampanii zachęca społeczeństwo do zapoznania się z tematyką stomii a pacjentów do wyjścia z ukrycia.

Kanał wideo „Mamo, Tato, dziecko na horyzoncie”
Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, (dyrektor: dr n. med. Maciej Sobkowski)
Szpital mając na uwadze modę na poszukiwanie przez pacjentów informacji z zakresu medycyny w internecie stworzył ogólnodostępny edukacyjny kanał na portalu Youtube „Mamo, Tato, dziecko na horyzoncie”- prezentujący odcinki video dla kobiet w ciąży oraz świeżo upieczonych rodziców. W filmach występują znani specjaliści- ginekolodzy, położnicy, neonatolodzy i pediatrzy. Szpital w ramach edukacji prowadzi także warsztaty dla kobiet w ciąży nt. ciąży, porodu, karmienia piersią, resuscytacji, chustonoszenia i ćwiczeń dla ciężarnych, prowadzi także warsztaty Bezpieczny Maluch. Szpital organizuje także Piknik Laktacyjny promujący ideę karmienia piersią.

Stowarzyszenie Higieny Lecznictwa (SHL)
Dr med. Paweł Grzesiowski, przewodniczący SHL, Przewodniczący Zespołu Kontroli Zakażeń Szpitalnych
Doceniono realizację celów dydaktyczno-edukacyjnych i organizowanie szkoleń i konferencji angażujących profesjonalistów medycznych w celu profilaktyki i zwalczania zakażeń szpitalnych. Pod przewodnictwem dr. Grzesiowskiego działa wielodyscyplinarna grupa specjalistów dająca możliwość wymiany doświadczeń w zakresie zagadnień kształtujących jakość opieki medycznej oraz bezpieczeństwa epidemiologicznego zarówno pacjentów jak i personelu w placówkach ochrony zdrowia.

KATEGORIA: Lider Roku 2016 w Ochronie Zdrowia – działalność charytatywna
Zwycięzca:
Fundacja Mam marzenie
Dr Karolina Adamska, prezes fundacji
Od początku misją Fundacji Mam Marzenie jest spełnianie marzeń dzieci w wieku 3-18 lat, cierpiących na choroby zagrażające ich życiu. Przez swoją działalność fundacja dostarcza chorym dzieciom i ich rodzinom niezapomnianych wrażeń, które pozwalają choć na chwilę zapomnieć o cierpieniu, wnoszą w ich życie radość, siłę do walki z chorobą i nadzieję na przyszłość. Dotychczas fundacja spełniła marzenia 6848 chorych dzieci. Na szczególne uznanie zasługuje organizowany przez fundację Ogólnopolski Dzień Marzeń, który nakłania do badań profilaktycznych pod kątem chorób nowotworowych oraz zwiększa świadomość rodziców.

Wyróżnieni:
Fundacja Serce Dziecka im. Diny Radziwiłłowej
Beata Kulesza, prezes Zarządu
W ciągu ostatniej dekady (w tym roku Fundacja obchodzi swój jubileusz), Fundacji Serce Dziecka udało się zrealizować wiele pożytecznych działań skierowanych do rodziców i dzieci z wrodzoną wadą serca, takich jak: cieszące się dużym zainteresowaniem, służące rehabilitacji i integracji turnusy rehabilitacyjne, cykl konferencji i warsztatów edukacyjnych. Jednak na szczególne uznanie zasługuje projekt Otwarte Serca - cykl charytatywnych koncertów muzyki klasycznej. Jest to jedyny tego typu projekt w Europie. Otwarte Serca - Mistrzowie Muzyki, Biznesu i Kardiochirurgii Dzieciom" to połączenie świata wybitnych artystów polskiej muzyki klasycznej, polskiego biznesu oraz kardiochirurgii dziecięcej. Ideą koncertów jest rozpropagowanie działań na rzecz dzieci z wadą serca.

Fundacja dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi „Krwinka”

Elżbieta Budny, prezes Zarządu fundacji
Fundacja obchodząca w tym roku jubileusz od 20 lat systematycznie pomaga dzieciom onkologicznie i hematologicznie chorym zapewniając im i ich rodzinom wszechstronne wsparcie finansowe i niefinansowe. Fundacja sfinansowała w nim m.in. przebudowę oddziałów Kliniki Pediatrii, Hematologii, Onkologii i Diabetologii, od podstaw wyposażyła Oddział Jednego Dnia dla dzieci oraz uruchomiła hotel dla bliskich małych pacjentów.
Dzięki fundacji – jej podopieczni i rodzice są objęci systematyczną opieką psychologiczną, pedagogiczną i socjalną.

Nagroda specjalna konkursu Gwiazda- Ambasador Zdrowia
Zwycięzca:
Agata Młynarska, popularna prezenterka i dziennikarka, „twarz” fundacji Dziecięca Fantazja oraz wielu kampanii zdrowotnych. Od lat działa charytatywnie. Poświęca na to swój czas, wysiłek i kontakty „zarażając” dobroczynnością inne osoby publiczne: sportowców, aktorów, piosenkarzy. Pomaga nie tylko potrzebującym dzieciom, ale także kobietom. Współpracuje z Polskim Towarzystwem Onkologicznym, a także prowadzi akcje, programy i koncerty mające na celu podniesienie świadomości polskich kobiet jak być: zdrowszą, piękniejszą, żyć pełnią swoich możliwości. Agata Młynarska wspiera polskie Amazonki, w tym kampanię „Zdrowy Nawyk, Zdrowe Piersi” mającą na celu wzrost świadomości kobiet na temat profilaktyki w raku piersi.


KATEGORIA: Lider Roku 2016 w Ochronie Zdrowia – media i PR
Zwycięzca:
MEDONET i wydawca serwisu red. Agnieszka Sztyler - Turovsky
Kapituła doceniła wiele korzystnych, wprowadzonych przez red. Sztyler zmian zwiększających zawartość merytoryczną i atrakcyjność przekazu MEDONETU. MEDONET przestał być tylko kompendium wiedzy o chorobach i lekach, pojawiły się newsy, debaty medyczne wideo na aktualne tematy (m.in. nowe wyceny w kardiologii, itp.). Redaktor Sztyler - Turovsky dba o obiektywizm – kierowany przez nią serwis nie staje po żadnej ze stron politycznych konfliktów.

Wyróżnieni:

Aleksandra Kurowska, dziennikarka „Dziennika Gazety Prawnej”
Na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” red. Aleksandra Kurowska publikuje artykuły dotyczące istotnych aktualnych spraw z zakresu zdrowia publicznego, na bieżąco komentuje zmieniające się przepisy, rozwiązania prawne, a także przygotowuje obszerne analizy dotyczące istotnych dla zdrowi trendów i zmian. Śledzi na bieżące wydarzenia i niejednokrotnie jako pierwsza podejmuje istotne tematy medyczne.
Warta podkreślenia jest jej szeroka wiedza z zakresu zdrowia, medycyny a przede wszystkim doskonała orientacja w aktualnych wydarzeniach i zmianach jakie zachodzą w zakresie zdrowia.

Artur Olesch, redaktor naczelny czasopisma „Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia”
Redaktor Olesch dostarcza wiedzy na temat e-zdrowia na polskim rynku (w formie miesięcznika dostępnego również bezpłatnie w wersji elektronicznej). Prezentuje w nim informacje o innowacjach medycznych, relacje z wydarzeń zagranicznych, wywiady z ekspertami. Jest również autorem i wydawcą bezpłatnego e-booka „114 aplikacji zdrowotnych” z opisem najlepszych zdrowotnych aplikacji mobilnych na telefon komórkowy. Poprzez swoją działalność propaguje godne naśladowania praktyki Public Relations w ochronie zdrowia.

Katarzyna Pinkosz, redaktor „Mamo to ja”, „Świat Lekarza”, „Do Rzeczy”
Redaktor Katarzyna Pinkosz w 2016 roku zainicjowała i koordynowała kampanię edukacyjną pisma „Mamo to Ja” oraz Fundacji „Przyjaciółka”: „W ciąży nie piję” na temat picia alkoholu w ciąży oraz sytuacji dzieci z zespołem poalkoholowym FAS. W "Świecie Lekarza" przeprowadza szereg rozmów na temat aktualnych problemów ochrony zdrowia w Polsce, a w tygodniku "Do Rzeczy" zajmuje się problematyką społeczno-medyczną, pisze na temat bieżących problemów zdrowia publicznego. Artykuły Red. Katarzyny Pinkosz charakteryzują się wysokim profesjonalizmem przekazują wiarygodna wiedzę medyczną w sposób przystępny i interesujący. Jej reportaże przedstawiające sytuacje pacjentów są wysoko oceniane przez czytelników czego dowodem są liczne listy i telefony do redakcji i autorki.

Aleksandra Rudnicka
, redaktor naczelna „Głosu Pacjenta Onkologicznego”
Redaktor Aleksandra Rudnicka jest autorką jednego z większych osiągnięć medialnych ostatnich lat w polskiej onkologii. Dzięki determinacji, pasji, talentowi udało się jej stworzyć pismo dla chorych na nowotwory, ich rodzin i bliskich, które niesie wiedzę, nadzieję i wsparcie. Dwumiesięcznik o nakładzie 10 tys. kolportowany jest do wszystkich ośrodków onkologicznych, szpitali i poradni w Polsce, a także do organizacji pacjentów onkologicznych.

Nagrody "Menedżera Zdrowia"
Podczas gali wręczone będą także nagrody Kolegium Redakcyjnego "Menedżera Zdrowia", które przyznano partnerom pisma za owocną współpracę, inspiracje oraz analizy i publikacje na jego łamach.
Nagrodzeni:
dr n med. Piotr Bednarski, dyrektor Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher , Warszawa
prof. dr hab. n. med. Marek Durlik, dyrektor, Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Warszawa
Rafał Piotr Janiszewski, Kancelaria Doradcza Rafał Piotr Janiszewski, Warszawa
Wojciech Zawalski, dyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej, Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia, Warszawa