XI Zjazd Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki. XIII Międzynarodowy Poznański Kurs Chirurgii Kończyny Górnej - PROGRAM SZCZEGÓŁOWY
 
16
kwietnia
XIII International Poznan Course in Upper Extremity Surgery
Conference Hall
 
Before we start
8:00–8:05
Opening and plan
Piotr Czarnecki
8:05–8:10
Quiz
8:30–10:00
Acute hand I
Chair: Piotr Czarnecki
8:30–8:45
Patient evaluation, general treatment, infection and thrombosis prophylaxis
Paweł Zejler
8:45–9:00
Strategy and planning in hand trauma
Filip Dąbrowski
9:00–9:15
Fractures - is there any algorithm?
Paweł Reichert
9:15–9:30
Tendons from simple cuts to challegning lesions
Alexandru Georogescu
9:30–9:45
How to manage nerve lesions
Leila Harhaus
9:45–10:00
How to cover skin defects?
Bartosz Mańkowski
10:00–10:30
Discussion
10:30–10:45
Coffee Break
10:45–12:15
Acute hand II
Chair: Leszek Romanowski
10:45–11:05
Challeges in mangled hand treatment
Alexandru Georgescu
11:05–11:25
Replantations - when and how?
Leila Harhaus
11:25–11:40
Physiotheraphy – practical approach
Ewa Bręborowicz
11:40–11:55
Psychologic support – who needs that?
Marta Czarnecka-Iwańczuk
11:55–12:15
Discussion
12:15–12:30
Coffee Break
12:30–14:00
Workshops
 
Clinical and functional examination of the hand
Ewa Bręborowicz, Maciej Bręborowicz
 
Tendon suture techniques on animal models
Karol Szymański, Artur Soczka, Maciej Bochenek
 
Total wrist replacement with MOTEC implant
Paweł Surdziel
 
Negative Pressure Wound Thearapy (VAC) - Hartmann
Bartosz Mańkowski
13:30–14:00
Lunch Break
14:00–15:30
Pediatric hand surgery
Chair: Leszek Kaczmarek
14:00–14:15
Hand fractures in children – what are the principles
Paweł Wawrzaszek
14:15–14:30
How to approach wrist pain in adolescents
PC Ho
14:30–14:45
Congenital malformations - what and when
Goo Huyn Baek
14:45–15:00
Psychology of children with hand problem
Ewa Francuzik
15:00–15:15
Discussion
15:15–15:30
Coffee Break
15:30–16:45
Chronic and degenerative diseases
Chair: Ahmed Elsaftawy
15:30–15:45
RA in hand - what are actual problems
Daniel Herren
15:45–16:00
How to manage lunate AVN
PC Ho
16:00–16:15
SNAC and SLAC - my favourite choices of treatment
Ireneusz Walaszek
16:15–16:30
Other conditons – do we care enough?
Goo Huyn Baek
16:30–16:45
Discussion
16:45–17:00
Coffee Break
17:00–18:15
Implants in hand surgery
Chair: Maciej Bręborowicz
17:00–17:15
Modern materials and designs - anchors, plates, endoprosteses
Łukasz Łapaj
17:15–17:30
Tips and tricks in angle stable plates fixation… and removal
Mariusz Bonczar
17:30–17:45
How is modern replacement doing in finger RA and OA
Daniel Herren
17:45–18:00
To do or not to do wrist replacement?
Greg Packer
18:00–18:15
Discussion
18:15
Course closure
20:00
Social meeting
17
kwietnia
XI Zjazd Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki
Sala wykładowa
8:00
Otwarcie Zjazdu
Piotr Czarnecki, Leszek Romanowski, Paweł Zejler
8:30–10:00
Sesja I - nerwy i dzieci
Prowadzący: Anna Chrapusta, Tomasz Dolata, Michał Górecki
8:30–8:45
Neurofizjologia nie tylko dla orłów
Juliusz Huber
8:45–8:52
Rola ultrasonografii i rezonansu magnetycznego w postępowaniu kwalifikacyjnym przed zabiegami operacyjnymi nerwów obwodowych.
Michał Lis, Piotr Klimeczek, Anna Chrapusta
8:52–8:59
Wpływ artrodezy barku na funkcjonowanie kończyny górnej u dorosłych pacjentów po uszkodzeniu splotu ramiennego. Systematyczny przegląd literatury.
Michał Gorecki, Piotr Czarnecki, Leszek Romanowski
8:59–9:06
Natężenie bólu śródoperacyjnego w trakcie małoinwazyjnych operacji zespołu kanału nadgarstka w znieczuleniu miejscowym
Tomasz Dolata, Leszek Romanowski
9:06–9:13
Ocena funkcji ręki u pacjentów z krótkopalczastością, po rozdzieleniu palcozrostu w przebiegu zespołu Polanda
Kornelia Pruchnik-Witosławska, Paweł Flont, Kryspin Niedzielski, Wojciech Stelmach
9:13–9:20
Ocena skuteczności artrodezy nadgarstka z usunięciem kości bliższego szeregu i przemieszczeniem ścięgien zginaczy powierzchownych na zginacze głębokie palców w leczeniu „niefunkcjonalnej” ręki spastycznej u dorastających -opis przypadków.
Paweł Flont, Krzysztof Małecki, Kornelia Pruchnik-Witosławska, Kryspin Niedzielski
9:20–9:27
Artroskopia nadgarstka u dzieci i młodzieży
Kaja Giżewska-Kacprzak, Ireneusz Walaszek
9:27–9:34
Ocena wydłużania kości łokciowej na drodze osteogenezy dystrakcyjnej we wrodzonym braku kości promieniowej
Michał Górecki, Piotr Czarnecki, Marcin Redman, Leszek Romanowski
9:34–10:00
Dyskusja
10:00–10:15
Przerwa. Zapraszamy do odwiedzenia wirtualnych stoisk
10:15–11:00
Co chciałbym przekazać z mojego doświadczenia – sesja Prezesów PTChR
Andrzej Żyluk, Zbigniew Dutkiewicz,Tomasz Mazurek, Mariusz Bonczar, Leszek Romanowski
11:00–12:00
Sesja II - urazy
Prowadzący: Maciej Piotrowski, Karol Szymański, Karolina Beigert
11:00–11:15
Jak farmakologicznie stymulować zrost kostny
Jarosław Woroń
11:15–11:22
Epidemiologia i etiologia urazów ręki w populacji pediatrycznej
Katarzyna Kwas, Krzysztof Małecki, Kryspin Niedzielski
11:22–11:29
Wyniki leczenia złamań śródstawowych w obrębie stawu międzypaliczkowego bliższego leczonych za pomocą wyciągu typu Suzuki
Miłosz Andrzejewski
11:29–11:36
Wyniki leczenia złamań dalszego końca kości promieniowej implantem własnego pomysłu, gwoździopłytą DRONes – doniesienie wstępne
Maciej Piotrowski
11:36–11:43
Wyniki leczenia oskalpowań rąk płatami sieci większej
Andrzej Żyluk, Filip Fliciński
11:43–12:00
Dyskusja
12:00–12:15
Przerwa. Zapraszamy do odwiedzenia wirtualnych stoisk
12:15–13:15
Sesja III - wspólna Polskiego Towarzystwa Terapii Ręki i Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki – debata
Prowadzący: Marta Jokiel, Piotr Czarnecki
12:15–12:35
Komunikacja fizjoterapeuty i lekarza
Aleksandra Królikowska, Paweł Surdziel
12:35–12:55
Wady wrodzone – czy dzieciom potrzebna jest rehabilitacja
Aleksandra Bartkowiak, Paweł Flont
12:55–13:15
Ból nadgarstka – kiedy ćwiczyć a kiedy operować
Marta Jokiel, Maciej Klich
13:15–13:30
Informacje ze świata chirurgii ręki
 
FESSH
Piotr Czarnecki
13:25–13:30
IFSSH
Leszek Romanowski
13:30–13:45
Rekomendacje Towarzystwa - leczenie nieoperacyjne zmian zwyrodnieniowych
Wojciech Romanowski
13:30–15:00
Warsztaty
 
Terapia ręki
Anna Wachowiak, Aleksandra Bartkowiak
 
Ultrasonografia kończyny górnej
Arleta Witkowska-Łuczak, Magdalena Posadzy, Michał Romanowski
 
DRONES – gwóźdź do złamań końca dalszego kości promieniowej
Maciej Piotrowski, ChM
 
Terapia iniekcjami kolagenowymi
Ambra Guna
14:30–15:00
Przerwa. Zapraszamy do odwiedzenia wirtualnych stoisk
15:00–15:45
Jak zostać chirurgiem ręki - sesja rezydentów
Inga Lipińska, Maciej Bochenek
15:45–16:30
Sesja IV - plakatowa - podsumowanie
 
Mięsak nabłonkowatokomórkowy kciuka u trzydziestoletniego mężczyzny. Opis przypadku
Inga Lipińska, Tomasz Solecki, Lusine Khachatryan, Łukasz Hapek, Witold Pokrowiecki, Marek Trybus, Artur Gądek
 
Leczenie operacyjne, wycięcie rozległego guza o typie Lipofibromatozy po stronie dłoniowej ręki i nadgarstka. Prezentacja przypadku
Olaf Szuba, Wioleta Grzędzińska, Artur Stolarczyk
 
Zespół cieśni kanału nadgarstka leczenie zachowawcze technologią FREMS
Izabela Magda Rosłoniec
 
Przeszczepienie nerwu od dawcy zmarłego w celu rekonstrukcji ubytku nerwu kulszowego – wyniki po 2,5 latach
Jacek Martynkiewicz, Adam Domanasiewicz, Dorota Kamińska, Magdalena Koszewicz, Przemysłąw Podgórski, Jerzy Gosk
 
Rekonstrukcja funkcji ręki protezami bionicznymi jako alternatywa dla przeszczepienia. Wady i zalety. Praca przeglądowa
Adam Domanasiewicz, Jacek Martynkiewicz, Marek Stępniewski, Jerzy Gosk
 
Artroskopowa rekonstrukcja więzadeł promieniowo-łokciowych nadgarstka ze ścięgna ze wzmocnieniem taśmą. Wyniki leczenia
Maciej Klich, Małgorzata Drwięga-Ostaszewska, Bartosz Dusik, Stanisław Pomianowski
 
Wyniki leczenia guzów olbrzymiokomórkowych pochewki ścięgnistej w obrębie ręki
Andrzej Żyluk, Ada Owczarska
 
Rekonstrukcje ubytków tkankowych kończyny górnej za pomocą Random Abdominal Flaps
Karol Szymański, Jakub Nowakowski
 
Ocena kliniczna i biomechaniczna pacjentów z bólem i niestabilnością nadgarstka w zespole Ehlersa-Danlosa
Marta Jokiel, Piotr Czarnecki, Ewa Bręborowicz, Aleksandra Bartkowiak, Anna Wachowiak, Leszek Romanowski
 
Transfery nerwów w uszkodzeniach splotu ramiennego – analiza 12 pacjentów
Piotr Czarnecki, Michał Górecki
16:45–18:00
Sesja V - nadgarstek
Prowadzący: Robert Rokicki, Jerzy Jabłecki, Artur Soczka
16:00–16:15
Protezy ręki - technologia przyszłości
Bartosz Rajewski (VBionic)
16:15–16:22
Leczenie operacyjne niewydolności więzadła łódeczkowato-księżycowatego, zmodyfikowaną metodą tenodezy Brunelli z zastosowaniem dwóch kotw kostnych, grupa trzech pacjentów
Olaf Szuba, Wioleta Grzędzińska, Artur Stolarczyk
16:22–16:29
Kliniczna i biomechaniczna ocena nadgarstka po artrodezie łódeczkowato-czworobocznej
Artur Soczka, Marta Jokiel, Piotr Czarnecki, Leszek Romanowski
16:29–16:36
Wyniki leczenia operacyjnego niestabilności dalszego stawu promieniowo-łokciowego
Małgorzata Drwięga-Ostaszewska, Bartosz Dusik, Stanisław Pomianowski, Maciej Klich
16:36–16:43
Korekta przeprostu stawu śródręczno-paliczkowego kciuka po trapezektomii poprzez zmodyfikowaną procedurę lasso Zancoliego
Agata Durdzińska-Timoteo, Sebastian Durand
16:43–16:50
Wczesna ocena wyników po endoprotezoplastyce pierwszego stawu śródręczno-nadgarstkowego
Joanna Wojna, Michał Majewski, Robert Rokicki
16:50–16:57
Weilby (prosthesis) in, Weilby out – trapezektomia ciągle w grze – wariant autorski
Adam Domanasiewicz, Jacek Martynkiewicz, Marek Stępniewski, Jerzy Gosk
16:57–17:15
Dyskusja
17:15–17:45
Twarzą w twarz - jak leczę zespół kanału nadgarstka
Leszek Romanowski, Marta Ślęzak, Paweł Zejler, Zbigniew Szlosser
17:45–18:00
Przerwa
18:00–18:50
Sesja VI - tematy wolne
Prowadzący: Adam Domanasiewicz, Kaja Giżewska-Kacprzak, Piotr Ogrodowicz
18:00–18:07
Analiza koordynacji sensomotorycznej przy użyciu nowatorskiego urządzenia AKZM - KG I
Grzegorz Wosik
18:07–18:14
Seria 10 przypadków zwapniającego zapalenia stawów leczonych anakinrą
Agata Durdzińska-Timoteo, Sebastian Durand
18:14–18:21
Ocena reakcji emocjonalnych towarzyszących pacjentom poddanym zabiegom chirurgii ręki w procedurze jednodniowej
Justyna Napora, Piotr Śliwiński, Katarzyna Nowicka-Sauer, Tomasz Mazurek
18:21–18:28
Microsurgical Anastomosis Rating Scale (MARS10): oryginalna skala oceny mikrochirurgicznych zespoleń tętniczych
Piotr Stogowski, Filip Fliciński, Jan Białek, Filip Dąbrowski, Maciej Piotrowski, Tomasz Mazurek
18:28–18:35
Analiza wpływu wybranych czynników na sprawność mikrochirurgiczną
Andrzej Żyluk, Konrad Czernikiewicz, Joanna Antoniak, Urszula Abramczyk
18:35–18:50
Dyskusja
18:50
Zamknięcie Zjazdu i Kursu, informacja o następnym Zjeździe
Paweł Zejler, Piotr Czarnecki, Leszek Romanowski
Sala Warsztatowa



© 2021 Termedia