XVIII KONGRES POLSKIEGO TOWARZYSTWA GASTROENTEROLOGII

WARSZAWA, 20.09.2018 - 22.09.2018
PROGRAM SZCZEGÓŁOWY
 
20
września
Czwartek
13:00–15:30
KURS ŻYWIENIOWY

Część 1:
5 najczęstszych pytań o dietę, kierowanych do gastrologa
Ewa Stachowska, Wojciech Marlicz
W oparciu o przeprowadzoną ogólnopolską ankietę wśród lekarzy gastroenterologów na temat „o co najczęściej pytają pacjenci” z 233 pytań przygotowaliśmy warsztat w formule pytanie-odpowiedź wyczerpująca problem.
W tej części będziemy rozwiązywać problemy pacjentów zgodnie ze schematem "problem-rozwiązanie", podamy przykłady 5 posiłków i najlepszych terapii dotyczących następujących zagadnień:
- jaką dietę ma zastosować chory z IBS? Co może jeść pacjent, żeby nie bolał go brzuch? Wzdęcia, odbijania, zgaga - jakich produktów unikać ?
- propozycje diety w przewlekłym zapaleniu trzustki
- dieta u pacjentów z SIBO
- jak ma się odżywiać pacjent ze stłuszczeniem wątroby?
- jaka dieta przy chorobie uchyłkowej jelita grubego?
15:30–18:00
KURS ŻYWIENIOWY

Część 2:
Jak się żywić na dyżurze?
W tej części zadbamy o dyżurującego lekarza. Co ma jeść, żeby utrzymać dobre samopoczucie, sprawność i prawidłową masę ciała. W tej części poruszymy zagadnienia:
- Żywienie zgodne z zegarem biologicznym, czyli co jeść w czasie dyżuru w zależności od pory dnia i roku
- Jak wyliczyć własne zapotrzebowanie kaloryczne i jak przygotować prawidłowo zbilansowane posiłki
- Dietetyczne „superfoods”, pomogą przetrwać w każdych warunkach
21
września
Piatek
8:30–10:00
ENDOSKOPIA PRZEWODU POKARMOWEGO
Przewodniczący: Jarosław Reguła, Andrzej Białek, Tomasz Marek
8:30–8:45
Jakość endoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego
Władysław Januszewicz
8:45–8:48
Dyskusja
8:48–9:03
POEM – raport z Polski
Andrzej Białek
9:03–9:06
Dyskusja
9:06–9:21
EUS – aktualne możliwości terapeutyczne
Anna Wiechowska-Kozłowska
9:21–9:24
Dyskusja
9:24–9:39
Skrining kolonoskopowy – jak poprawić zgłaszalność
Michał F. Kamiński
9:39–9:42
Dyskusja
9:42–9:57
Rola ECPW w ostrym zapaleniu trzustki
Ewa Nowakowska-Duława
9:57–10:00
Dyskusja
10:00–11:30
Sesja I: CHOROBY TRZUSTKI - SESJA POŚWIĘCONA PAMIĘCI PROF. ANTONIEGO GABRYELEWICZA
Przewodniczący: Jean Morisset, Ewa Małecka-Panas, Grażyna Rydzewska
10:00–10:20
The battle – scarred Pancreas - central role of pancreatic stellate cells
Minoti Apte
10:20–10:40
Treatment of severe acute pancreatitis
Markus Lerch
10:40–10:50
Dyskusja
10:50–11:05
Wytyczne EPC i HPSG dla dziecięcego zapalenia trzustki. Co dalej w poradni gastroenterologicznej dla dorosłych?
Grzegorz Oracz
11:05–11:15
Wytyczne dotyczące rozpoznawania i leczenie przewlekłego zapalenia trzustki
Roland Kadaj-Lipka
11:15–11:22
Prezentacja ustna wybranej pracy
11:22–11:30
Dyskusja
11:30–12:00
Przerwa
12:00–13:30
SESJA SPONSOROWANA
13:30–14:30
Przerwa na lunch
14:30–16:00
NIESWOISTE CHOROBY ZAPALNE JELIT (NChZJ) – LECZENIE ZACHOWAWCZE I ZABIEGOWE - SESJA POŚWIĘCONA PAMIĘCI PROF. WITOLDA BARTNIKA
Przewodniczący: Grażyna Rydzewska, Simon Travis, Wiesław Tarnowski
14:30–14:50
Predicting outcomes in acute severe colitis
Simon Travis
14:50–15:00
Dyskusja
15:00–15:15
Nadzorowane leczenie NChZJ (T2T)
Michał Łodyga
15:15–15:30
Nowe i potencjalne leki w NChZJ
Piotr Eder
15:30–15:45
Leczenie endoskopowe i chirurgiczne zwężeń w ChL-C
Wiesław Tarnowski
15:45–16:00
Dyskusja
16:00–16:30
Przerwa
16:30–18:00
ROLA MIKROBIOMU W CHOROBACH UKŁADU POKARMOWEGO - SESJA POŚWIĘCONA PAMIĘCI PROF. KRZYSZTOFA MARLICZA
Przewodniczący: Grażyna Rydzewska, Wojciech Marlicz, Barbara Skrzydło-Radomańska
16:30–16:50
Microbiota – Important organ of Gastrointestinal Tract – composition & function. Eubiosis & Eubiotic
Antionio Gasbarini
16:50–17:10
Łowcy mikrobów 2018 – w stronę skutecznej profilaktyki zakażeń w gastroenterologii, chirurgii i onkologii
Wojciech Marlicz
17:10–17:30
Kardioprotekcyjne właściwości preparatów probiotycznych - czy mamy na to dowody
Paweł Bogdański
17:30–17:50
SIBO jako problem interdyscyplinarny
Grażyna Rydzewska
17:50–18:00
Dyskusja
22
września
Sobota
9:00–10:30
CHOROBY CZYNNOŚCIOWE UKŁADU POKARMOWEGO
Przewodniczący: Barbara Skrzydło-Radomańska, Elżbieta Poniewierka
9:00–9:20
Podłoże genetyczne chorób czynnościowych
Anna Sadakierska -Chudy
9:20–9:40
Biomarkery - w IBS i nie tylko
Katarzyna Neubauer
9:40–10:00
IBS a choroba uchyłkowa - trzeba różnicować czy to overlap?
Wojciech Marlicz
10:00–10:20
Nowe wytyczne PTG-E  postępowania w IBS
Barbara Skrzydło-Radomańska
10:20–10:30
Praca wyróżniona do ustnej prezentacji
10:30–12:00
NIESWOISTE CHOROBY ZAPALNE JELIT - OD ETIOLOGII DO ROZPOZNANIA
Przewodniczący: Maria Kłopocka, Elżbieta Poniewierka, Piotr Radwan
10:30–10:45
Aktualne tendencje epidemiologiczne NChZJ
Aleksandra Banaszkiewicz
10:45–11:00
Rola czynników środowiskowych w NChZJ
Piotr Radwan
11:00–11:15
Mikroskopowe zapalenia jelit
Maciej Gonciarz
11:15–11:30
Badania obrazowe (TK i MR) w NChZJ
Mariusz Furmanek
11:30–11:40
Rola biomarkerów w optymalizacji leczenia NZJ - prezentacja własnych danych
Grażyna Piotrowicz
11:40–12:00
Dyskusja
12:00–12:30
Przerwa
12:30–14:00
CHOROBY JELITA GRUBEGO
Przewodniczący: Jarosław Reguła, Danuta Owczarek, Ewa Małecka-Panas
12:30–12:50
Obrazy endoskopowe zapaleń jelit
Jacek Pachlewski
12:50–13:00
Dyskusja
13:00–13:10
Zaparcie stolca - diagnostyka różnicowa i leczenia.
Andrzej Moniuszko
13:10–13:20
Dyskusja
13:20–13:40
Czy wysiłek fizyczny wpływa na obraz kliniczny NCHZJ
Tomasz Brzozowski
13:40–14:00
Nowe możliwości leczenia raka jelita grubego
Andrzej Deptała
14:00–15:30
ODPOWIEM NA KAŻDE PYTANIE - SESJA POŚWIĘCONA PAMIĘCI PROF. KRZYSZTOFA LINKE
Eksperci: Marek Hartleb, Ewa Małecka-Panas, Jarosław Reguła, Grażyna Rydzewska, Barbara Skrzydło-Radomańska, Jarosław Kierkuś



Eksperci będą odpowiadać na bieżąco na pytania uczestników.
© 2018 Termedia