Termedia.pl
 
 
ISSN: 1505-8409
Przewodnik Lekarza/Guide for GPs
Current issue Archive About the journal Supplements Contact Instructions for authors
6/2003
vol. 6
 
Share:
Share:
more
 
 
abstract:

Objawy dermatologiczne w chorobach przewodu pokarmowego

Katarzyna Wróbel

Przew Lek 2003, 6, 6, 84-92
Online publish date: 2003/07/14
View full text
Get citation
ENW
EndNote
BIB
JabRef, Mendeley
RIS
Papers, Reference Manager, RefWorks, Zotero
AMA
APA
Chicago
Harvard
MLA
Vancouver
 


Wiele spośród chorób przewodu pokarmowego może manifestować objawy dermatologiczne. Dokładne zrozumienie skórno-jelitowych powiązań może naprowadzić biegłego klinicystę na rozpoznanie ukrytej choroby układu pokarmowego. Praca ta ma na celu wykrycie tych zależności, poprzez uporządkowane spojrzenie na choroby układu trawiennego i dermatologiczne, występujące na odcinku od ust do końcowego odcinka przewodu pokarmowego [10, 27].
Dermatologia a gardło

Mięsak Kaposiego
(Sarcoma Kaposi)


Sarcoma Kaposi to nowotwór, wywodzący się z komórek śródbłonka naczyń i komórek węzłów chłonnych. Zmiany chorobowe mogą dotyczyć całej skóry i zajmować liczne narządy wewnętrzne. Po raz pierwszy opisany przez Kaposiego w 1872 r., występował głównie u osobników zamieszkujących wschodnią Europę, Włochy i Stany Zjednoczone. W ciągu ostatnich 20 lat z powodu AIDS częstość występowania tej choroby dramatycznie wzrosła, zwłaszcza w Afryce Równikowej i Stanach Zjednoczonych, gdzie od 1981 r. prawie u 1/3 chorych na AIDS doszło do rozwoju nowej postaci mięsaka Kaposiego, charakteryzującej się szybką progresją. Zarówno u osób zdrowych, jak i zakażonych wirusem HIV, w patogenezie tego nowotworu znaczącą rolę odgrywa wirus opryszczki typ 8 (herpes virus).
U pacjentów HIV-ujemnych mięsak Kaposiego rozwija się najpierw na palcach stóp lub podudziach w postaci sinoczerwonych lub ciemnobrunatnych, płaskowyniosłych, nacieczonych ognisk i guzków, które mogą przechodzić w grzybiaste guzy, naciekać tkanki miękkie i zajmować kości. Natomiast u zakażonych wirusem HIV zmiany skórne pojawiają się głównie na twarzy i tułowiu i mają charakter płaskowyniosłych różowych lub czerwonych grudek, które mogą się powiększać.
Leczenie ograniczonych zmian skórnych obejmuje: radioterapię z zastosowaniem wiązki elektronów, elektrokoagulację, zamrażanie i miejscową chemioterapię. U pacjentów z rozsianym procesem chorobowym, związanym z AIDS, stosuje się interferon, leki antywirusowe (zydowudyna), leki cytotoksyczne (winblastyna, etopozyd, winkrystyna, bleomycyna) lub terapię skojarzoną. Interferon alfa skutecznie hamuje rozwój procesu chorobowego w przypadku wczesnych zmian i niekiedy prowadzi do ich cofnięcia. Ostatnie próby stosowania HAART przyniosły obiecujące rezultaty.
U 50–80 proc. pacjentów prezentujących zmiany skórne dochodzi do zajęcia przewodu pokarmowego, a u prawie 100 proc....


View full text...
Quick links
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.