en POLSKI
eISSN: 2084-9834
ISSN: 0034-6233
Reumatologia/Rheumatology
Current issue Archive Manuscripts accepted About the journal Supplements Editorial board Reviewers Abstracting and indexing Subscription Contact Instructions for authors Ethical standards and procedures
SCImago Journal & Country Rank


 
6/2012
vol. 50
 
Share:
Share:
more
 
 
abstract:
Short communication

Visit to the Institute of Traditional Medicine in the Kingdom of Bhutan

Eugeniusz J. Kucharz

Reumatologia 2012; 50, 6: 543–546
Online publish date: 2012/12/24
View full text
Get citation
ENW
EndNote
BIB
JabRef, Mendeley
RIS
Papers, Reference Manager, RefWorks, Zotero
AMA
APA
Chicago
Harvard
MLA
Vancouver
 
Bhutan, kraj położony w wysokich Himalajach, jest państwem ciągle mało znanym w Polsce, mimo że odwiedza go coraz więcej Polaków. W maju 2012 r. uzyskałem możliwość zwiedzania głównej siedziby Narodowego Instytutu Medycyny Tradycyjnej w Thimphu – stolicy Królestwa Bhutanu. Zostałem tam przyjęty przez Dorji Wangchuka – dyrektora National Institute of Traditional Medicine (fot. 1).
Początki Instytutu sięgają listopada 1967 r. Wtedy to trzeci król Bhutanu – Jego Wysokość Jigme Dorji Wangchuck – wydał decyzję utworzenia Apteki Leków Tradycyjnych. W 1979 r. została ona przeniesiona do dzielnicy Kawang Jangsa w stolicy kraju – mieście Thimphu – i przemianowana na Narodowy Instytut Medycyny Tradycyjnej, którego celem jest leczenie (szpital i przychodnie), produkcja leków (na skalę półprzemysłową) oraz szkolenie w zakresie medycyny tradycyjnej. Utworzono również 39 filii Instytutu o charakterze przychodni we wszystkich regionach kraju. Obecnie budynki Instytutu są intensywnie rozbudowywane (fot. 2).
Medycyna bhutańska wywodzi się z medycyny tybetańskiej, ale stanowi odrębny zespół nauk i praktyk. Zgodnie z tradycją sztuka leczenia była sztuką bogów i starożytny król indyjski Kashiraja Dewadas posiadł ją od bogów i przekazał ludziom, aby ulżyć ich cierpieniom. Ustny przekaz Buddy został spisany przez kolejne pokolenia uczniów. W VIII wieku naszej ery Guru Rinpocze wprowadził buddyzm w Tybecie, a pisma medyczne Buddy zostały przełożone z sanskrytu na język tybetański. Wtedy rozpoczął się pierwszy okres rozkwitu nauk lekarskich i doszło do przenikania elementów medycyny indyjskiej, chińskiej i świata islamu do medycyny tybetańskiej. Narodził się wówczas system nauk lekarskich, określany jako gSo-ba Rig-a. W XVII wieku system ten został przeniesiony do Bhutanu i tam uległ znacznej transformacji, stając się tradycyjną medycyną bhutańską. Szczególnie dynamicznie zaczął się rozwijać po wprowadzeniu w 1616 r. przez Shabdrunga Ngawanga Namgyala buddyzmu w Bhutanie. Rozwijał się wyłącznie w klasztorach buddyjskich, a po wprowadzeniu w kraju monarchii dziedzicznej pojawili się lekarze dworscy i rozpoczęto w klasztorach kształcenie lekarzy na szerszą skalę.
Obecnie w Bhutanie funkcjonują dwa współdziałające systemy. Jeden z nich to wspomniana medycyna tradycyjna, a drugi to medycyna współczesna, czyli zachodnia. Służba zdrowia jest bezpłatna i raczej ogólnie dostępna. Medycynę współczesną w Thimphu reprezentuje duży, nowy szpital – National Referral Hospital,...


View full text...


Quick links
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.