ARCHIVAL" /> Właściwa podaż witamin i mikroelementów w ciąży – ciągle aktualny problem
Termedia.pl
 
 
ISSN: 1231-6407
Ginekologia Praktyczna - - - ARCHIVAL
Current issue Archive About the journal Contact Instructions for authors
3/2009
vol. 17
 
Share:
Share:
abstract:

Właściwa podaż witamin i mikroelementów w ciąży – ciągle aktualny problem

Grzegorz Stachowiak

Gin Prakt 2009; 3: 52-57
Online publish date: 2009/08/28
View full text Get citation
 
Ciąża jest okresem, w którym wzrasta zapotrzebowanie energetyczne organizmu – i to nie tylko na podstawowe składniki pokarmowe, jakimi są białka, węglowodany i tłuszcze, lecz również na witaminy i mikroelementy. Dostarczenie kobietom ciężarnym ww. składników we właściwych ilościach i proporcjach jest jednym z podstawowych elementów prawidłowego przebiegu ciąży, wpływa również na poród i połóg (w tym laktację). W czasie ciąży powinny być suplementowane: kwas foliowy, witamina B2, B6, E i B1.
[122/122]* Kwas foliowy (folacyna, witamina B9, witamina M, witamina B11) – to rozpuszczalna w wodzie witamina z grupy B, która współuczestniczy w syntezie zasad purynowych i pirymidynowych, co ma wpływ na podziały komórek i reprodukcję, w tym na układ krwiotwórczy (niedobór tej witaminy poza ciążą to przede wszystkim zahamowanie wzrostu i odbudowy komórek w organizmie, anemia megaloblastyczna, zaburzenia trawienia, niedożywienie, biegunka, zmniejszony apetyt, stany zapalne języka i błony śluzowej jamy ustnej, bóle głowy). Dobowe zapotrzebowanie w ciąży (i laktacji) wzrasta ze 180 mcg do 400 mcg (o 122%), a niedobór kwasu foliowego może skutkować wadami cewy nerwowej płodów. Z tego też powodu prawidłowa podaż kwasu foliowego jest niezwykle istotna: celem profilaktyki wad cewy nerwowej u płodu zaleca się przyjmowanie 0,4 mg kwasu foliowego/dobę 3 mies. przed planowaną ciążą, a następnie do 12. tyg. ciąży. Praktycznie (ze względu na duży odsetek nieplanowanych ciąż) powinno to oznaczać przyjmowanie przez wszystkie kobiety w wieku rozrodczym doustnej suplementacji kwasem foliowym w dawce 0,4 mg/dobę. U kobiet, które urodziły już jedno dziecko z wadą cewy nerwowej, zaleca się profilaktykę większą dawką kwasu foliowego – 5 mg/dobę. Należy pamiętać, że kwas foliowy nie jest toksyczny dla ludzi (choć jego zwiększone dawki mogą powodować bezsenność, rozdrażnienie). Główne źródła w pożywieniu: warzywa liściaste, szczególnie zielonolistne (sałata, szpinak, kapusta, brokuły, szparagi, kalafiory, brukselka), jak również pomidory, groch, fasola, soczewica, soja, buraki, orzechy, słonecznik, drożdże, wątroba, jaja, pszenica, pomarańcze, banany, awokado.
[100/30] Witamina B2 (ryboflawina) – bierze udział w reakcjach utleniania i redukcji, przemianach aminokwasów, kwasów tłuszczowych i węglowodanów, w cyklu przemian tryptofanu do kwasu nikotynowego. Stymuluje prawidłową syntezę hormonów steroidowych i erytrocytów. Niedobór witaminy B2...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.