ARCHIVAL" /> Życie małżeńskie królowej Jadwigi Andegaweńskiej (1372–1399)
Termedia.pl
 
 
ISSN: 1231-6407
Ginekologia Praktyczna - - - ARCHIVAL
Current issue Archive About the journal Contact Instructions for authors
4/2007
vol. 15
 
Share:
Share:
abstract:

Życie małżeńskie królowej Jadwigi Andegaweńskiej (1372–1399)

Janusz Kubicki

Online publish date: 2007/12/19
View full text Get citation
 
Jadwiga Andegaweńska to jedyna kobieta zasiadająca na tronie polskim. Była najmłodszą córką Ludwika Węgierskiego z rodu Andegawenów, króla Polski i Węgier (otrzymał przydomek Wielkiego) i Elżbiety, córki Stefana, króla Bośni (Elżbiety Bośniaczki).
W 1386 r. jako 14-letnia dziewczynka odwołała sponsalia z Wilhelmem Habsburgiem, z którym była zaręczona od dzieciństwa, poślubiła wielkiego księcia litewskiego Jagiełłę, który od ojca chrzestnego księcia Władysława Opolczyka (namiestnika Rusi Czerwonej i fundatora klasztoru oo. Paulinów na Jasnej Górze) otrzymał imię Władysław.
Choć była posądzana o niepłodność, po 12 latach małżeństwa – ku wielkiej radości otoczenia – zaszła w ciążę. Niestety, córkę Elżbietę Bonifację urodziła przedwcześnie 22 czerwca 1399 r. Imię Bonifacja otrzymała ona na cześć ówczesnego papieża Bonifacego IX, który zgodził się zostać ojcem chrzestnym. Niestety, dziewczynka zmarła po 2 tyg., a Jadwiga 4 dni później – 17 lipca 1399 r. Nadal dyskutowane są powody śmierci Jadwigi we wczesnym połogu, a najprawdopodobniejszą przyczyną śmierci wydaje się zakażenie połogowe (w owych czasach umierała podczas porodów co 3. rodząca). Wiadomo, że miała bardzo wąską miednicę, była bardzo wysoka i zdaniem Jana Długosza była jedną z najpiękniejszych kobiet średniowiecznych. Królowa Jadwiga pochowana została w Katedrze Wawelskiej. Piękny sarkofag z białego marmuru, projektu prof. Madeyskiego, można podziwiać w prawej nawie Katedry na Wawelu. Obok eksponowane są jej insygnia królewskie – lipowe, złocone berło i jabłko oraz skórzana korona, ponieważ wszystkie kosztowności Jadwiga przekazała na reaktywację Wszechnicy Krakowskiej, założonej przez króla Kazimierza Wielkiego w roku 1364. Dlatego też Uniwersytet Krakowski otrzymał nazwę Jagiellońskiego, a ówczesny papież Bonifacy IX wyraził zgodę na utworzenie wydziału teologicznego, czego odmówiono Kazimierzowi Wielkiemu (m.in. z uwagi na jego bujne pożycie małżeńskie).
Wszystkim P.T. Koleżankom i Kolegom odwiedzającym Kraków podczas sympozjów i kongresów naukowych polecam wzruszającą pamiątkę po królowej Jadwidze – odcisk jej stopy w kamieniu wmurowanym w ścianę kościoła oo. Karmelitów Bosych w centrum Krakowa, przy ul. Karmelickiej. Jadwiga ufundowała ten kościół i sprowadziła zakonników do Krakowa.
Zwiedzając Wawel od strony Traktu Królewskiego, warto zachwycić się jednym z najpiękniejszych i unikalnych fragmentów architektonicznych zamku,...


View full text...
Quick links
© 2024 Termedia Sp. z o.o.
Developed by Bentus.