Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Atopowe zapalenie skóry u dzieci - na co warto zwrócić uwagę lecząc dzieci?

Źródło: JAMA Dermatol. 2014 Dec 23. doi: 10.1001/jamadermatol.2014.3059. Central Obesity and High Blood Pressure in Pediatric Patients With Atopic Dermatitis. Silverberg JI, Becker L, Kwasny M, Menter A, Cordoro KM, Paller AS
Autor: Andrzej Kordas |Data: 22.01.2015
 
 
Dzieci chorujące na AZS mogą być narażone również na inne zaburzenia. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę?
Atopowe zapalenie skóry łączy się z wieloma czynnikami ryzyka wystąpienia otyłości oraz nadciśnienia. Jest to związane nie tylko z przewlekłym stanem zapalnym, ale także z zaburzeniami snu oraz problemami zdrowia psychicznego.

Amerykańscy lekarze postanowili zbadać, czy rzeczywiście dzieci z atopowym zapaleniem skóry są bardziej narażone na nadciśnienie oraz występowanie otyłości brzusznej. W tym celu przygotowano projekt badania kliniczno-kontrolnego, które zostało następnie przeprowadzone w różnych ośrodkach leczenia dermatologicznego w Stanach Zjednoczonych. W sumie zakwalifikowano 132 dzieci w wieku od 4 do 17 lat, z aktywnym, umiarkowanym lub ciężkim AZS. Grupę kontrolną stanowiło 143 zdrowych dzieci. W pracy mierzono dzieciom wskaźnik BMI, bezwzględne wartości obwodu talii (WC, waist circumference) oraz wskaźnik obwodu talii do wysokości ciała (Waist to height ratio, WtHr). Dodatkowo uczestnikom sprawdzano skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi.

W kolejnych analizach wykazano, że atopowe zapalenie skóry o umiarkowanym i dużym nasileniu dolegliwości jest związane z BMI mieszczącym się powyżej 97 percentyla dla płci oraz wieku (Odds Ratio, 2.64; 95% CI, 1.15-6.06). Częściej także obwód talii dzieci z AZS mieścił się w 85 lub wyższym percentylu (OR, 3.92; 95% CI, 1.50-10.26) a wskaźnik obwodu talii do wysokości wynosił 0,5 lub więcej(OR, 2.22; 95% CI, 1.10-4.50). Atopowe zapalenie skóry wiązało się również z częściej występującym podwyższonym ciśnieniem krwi. Co więcej, wykazano, że AZS było również związane z dodatnim wywiadem rodzinnym dotyczącym nadciśnienia oraz cukrzycy typu 2. Podobny związek z otyłością i hiperlipedmią nie został natomiast potwierdzony. Podsumowując, dzieci z AZS są bardziej narażone na nadciśnienie tętnicze oraz na występowanie u nich otyłości brzusznej.
 
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe