Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Czy szczepionki w postaci kremów to przyszłość?

Źródło: www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0022202X1932682X?via%3Dihub
Autor: Alicja Kostecka |Data: 15.10.2019
 
 
Podanie szczepionki w zastrzyku podskórnym to czynnik zniechęcający chorych, zwłaszcza dzieci do szczepień. Towarzyszące wprowadzeniu zastrzyku objawy bólowe są najczęściej kojarzącym się wspomnieniem, gdy zapytamy dziecko o wrażenia z wizyty u lekarza.
Rozwiązanie tego problemu mogą przynieść najnowsze badania prowadzone nad białkami adhezji komórkowej, obecnymi w keratynocytach skóry. Okazuje się, że te komórki obfitują w receptory rozpoznające wzorzec (pattern recognition receptors), receptory PRP, bardzo ważne w inicjowaniu odpowiedzi zapalnej.

Mają one rolę w rozpoznawaniu antygenów, które znajdują się na powierzchni skóry człowieka. Istotną barierą, która blokuje dostęp antygenów do receptorów PRP są połączenia międzykomórkowe (tigh junctions), stanowiące szczelną barierę. Otrzymane za pomocą inżynierii genetycznej białka niszczące barierę naskórkową poprzez uwolnienie połączeń między keratynocytami umożliwiają penetrację antygenu w głąb naskórka oraz immunizację.

Badania przeprowadzone na materiale zwierzęcym udowodniły, że stosując tę metodę można w szybki i nieinwazyjny sposób podać szczepionkę, uzyskując właściwy stopień uodpornienia. Czy szczepionki w postaci kremów to przyszłość?
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe