Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Dupilmumab skuteczny w leczeniu egzemy u nastolatków

Źródło: Medscape/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 27.09.2018
 
 
U nastolatków z atopowym zapaleniem skóry o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, dupilumab znacząco poprawia objawy choroby, w tym swędzenie, wynika z badania trzeciej fazy.
Atopowe zapalenie skóry jest powszechne wśród nastolatków. Częstość występowania w Stanach Zjednoczonych wynosi 8,6%, w wielu krajach europejskich wynosi od 5% do 10%, a w Wielkiej Brytanii wynosi od 10% do 15%.

W wieloośrodkowym, randomizowanym, kontrolowanym z placebo, podwójnie ślepym badaniu naukowcy dobrali losowo 251 pacjentów do jednej z trzech grup. Osiemdziesięciu dwóch uczestników otrzymało zastrzyki z dupilumabem - 200 mg lub 300 mg, w zależności od masy ciała - co 2 tygodnie, 84 otrzymywało iniekcje dupilumabu co 4 tygodnie, a 85 otrzymywało placebo.

Uczestnicy badania byli w wieku od 12 do 17 lat (średnia, 14 lat), a średni czas trwania choroby wynosił 12 lat, tak więc pacjenci chorowali w zasadzie przez całe życie. U ponad 40% badanych prowadzono wcześniej jakąś terapię ogólnoustrojową, najczęściej sterydową.

W 16 tygodniu leczenia więcej pacjentów w grupach otrzymujących dupilumab niż w grupie placebo osiągnęło dwa podstawowe punkty końcowe: wynik globalnej oceny naukowca (IGA) wynoszący 0 lub 1 i poprawę o co najmniej 75% w zakresie(EASI-75). Redukcja świądu wynosiła około 45%.

Działań niepożądanych związanych z leczeniem nie zaobserwowano i żaden z pacjentów w grupach otrzymujących dupilumab nie przerwał leczenia. Jedynie częstości występowania zapalenia spojówek, co obserwowano w badaniach u dorosłych oraz reakcji w miejscu wstrzyknięcia były większe w grupach otrzymujących dupilumab,
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe