DERMATOLOGIA
Atopowe zapalenie skóry
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Ile wiedzą farmaceuci o sprzedawanych produktach?

Udostępnij:
Badania ujawniają potrzebę ciągłej edukacji pracowników związanych ze służbą zdrowia.
Miejscowo stosowane kortykosteroidy są często wykorzystywane w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Często jednak rodzice boją się efektów ubocznych terapii co powoduje gorsze przestrzeganie zaleceń lekarskich i obniża efekty leczenia. Nieco zagubieni rodzice nierzadko szukają porad u farmaceutów. Czy jednak rzeczywiście można na nich polegać?

Okazuje się, że niestety nie zawsze. Wyniki australijskich badań wskazują, że ich wiedza również wymaga częstego odświeżania. Badanie, którego wyniki opublikowano na łamach Australasian Journal of Dermatology powstało na podstawie ankiet przeprowadzonych podczas szkoleniowej konferencji farmaceutów. Zarówno przed, jak i po wykładzie dotyczącym terapii z wykorzystaniem kortykosteroidów, farmaceuci byli proszeni o wypełnienie kwestionariuszy z pytaniami o bezpieczeństwo stosowania tych leków. Spośród rozdanych 292 ankiet, 86% wróciło wypełnionych do autorów pracy. Według odpowiedzi, 64% respondentów uważało, że nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich było główną przyczyną niepowodzeń w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Porównując jednak odpowiedzi udzielone przed i po wykładzie, okazało się, że po nim wielu farmaceutów zmieniało swoje wcześniejsze zdanie na temat bezpieczeństwa kortykosteroidów. Po sesji edukacyjnej więcej farmaceutów twierdziło, że instruowałoby pacjentów, aby aplikowali kortykosteroidy aż do zniknięcia zmian skórnych (27% vs 92%, P<0,0001) a ilość osób zalecających oszczędne stosowanie kortykosteroidów spadła z 54% do 8% (P<0,0001). Co więcej, zmniejszyła się liczba farmaceutów uważających, że atrofia skóry jest najczęstszym efektem ubocznym podczas miejscowego stosowania kortykosteroidów (z 46% do 7%, P<0,0001). Dodatkowo, po wykładzie mniej osób uważało, że objawy niepożądane muszą występować nawet przy prawidłowym stosowaniu kortykosteroidów (56% do 11%, P<0,0001).

Wyniki tego badania wykazały istnienie pewnych luk w wiedzy farmaceutów, które mogły się przekładać na rady udzielane pacjentom i w efekcie na ich stosowanie się do zaleceń lekarzy. Na szczęście jednak, wykazano również, że odpowiednia edukacja może znacznie poprawić jakość udzielanych w aptekach informacji.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.