Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Nowe sposoby leczenia ran i zmniejszenia wpływu starzenia na skórę

Źródło: ak, medicalnewstoday.com - dermatology
Autor: Andrzej Kordas |Data: 16.12.2013
 
 
Naukowcy z King's College w Londynie po raz pierwszy stwierdzili unikalne własności dwóch różnych typów komórek, znany jako fibroblasty, w skórze – jeden konieczny do wzrostu włosów a drugi odpowiadający za naprawianie ran skórnych. Badanie mogłoby prowadzić do leczenia mającego na celu naprawę dotkniętej skóry oraz zmniejszenie wpływu starzenia na funkcje skóry.
Fibroblasty to rodzaj komórek znajdujących się w tkance łącznej organów, gdzie produkują one białka np. kolagen. Powszechnie uważa się, że wszystkie fibroblasty to komórki tego samego typu. Jednakże, badanie przeprowadzone na myszach przez badaczy z King's College, opublikowane w czasopiśmie Nature, wskazuje, że istnieją co najmniej dwa odrębne typy fibroblastów w skórze: jeden w górnej warstwie tkanki łącznej, który jest konieczny do tworzenia się mieszków włosowych a drugi w dolnej warstwie, który odpowiada za maksymalne wykorzystanie włókien kolagenowych skóry oraz wstępną falę naprawy uszkodzonej skóry.

W badaniu odkryto, że liczbę fibroblastów można zwiększać poprzez sygnały z naskórka oraz że zwiększenie liczby fibroblastów w górnej warstwie skóry skutkuje tworzeniem się mieszków włosowych w czasie gojenia się ran. Mogłoby to potencjalnie prowadzić do zmniejszenia blizn.

Prof. Fiona Watt, główny autor i Dyrektor Centre for Stem Cells and Regenerative Medicine w King's College London, powiedziała: „Zmiany grubości i składy skóry w miarę starzenia oznaczają, że starsza skóra jest bardziej podatna na uszkodzenia i ich gojenie wymaga dłuższego czasu. Możliwe, że odzwierciedla to utratę fibroblastów z górnej warstwy skóry, a zatem możliwe może okazać się przewrócenie elastyczności skóry poprzez znalezienie sposobów na stymulację wzrostu tych komórek. Takie podejście może również stymulować wzrost włosów i redukować blizny.”

Dr Paul Colville-Nash, Dyrektor Programu Medycyny Regeneratywnej w MRC, powiedział: 'Te wyniki stanowią ważny krok w naszym rozumieniu, jak skóra się sama naprawia po uszkodzeniu i jak z wiekiem proces ten jest coraz miej efektywny.
 
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe