Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Uszkodzenie bariery skórnej po ekspozycji na parafenylenodiaminę

Źródło: https://bit.ly/34ZlNOQ
Autor: Alicja Kostecka |Data: 07.01.2020
 
 
Parafenylenodiamina (PPD) jest silnym alergenem kontaktowym stosowanym w farbach do włosów powoduje alergiczne kontaktowe zapalenie skóry (ACD).
Szwajcarscy naukowcy przetestowali wpływ ekspozycji na PPD na aktywność genów, które biorą udział w zapaleniu skóry oraz genów aktywnych w uszkodzonej skórze. Badali aktywność genów poprzez biopsję skóry po ekspozycji na PPD u siedmiu fryzjerów bez objawów skórnych, u czterech z łagodnymi alergicznymi reakcjami skórnymi na chemikalia i u pięciu z ciężkimi alergicznymi reakcjami skórnymi.

Badacze odkryli, że fryzjerzy bez wyraźnych reakcji alergicznych na PPD nadal mieli zmiany aktywności genów w ich skórze, co sugeruje, że skóra może zostać uszkodzona, nawet jeśli PPD nie powoduje objawów alergicznych.
Fryzjerzy, którzy stosują farbę do włosów kilka razy dziennie, są szczególnie narażeni na ekspozycję na PPD. Substancja chemiczna może również powodować reakcje alergiczne u osób, które regularnie farbują swoje włosy, szczególnie jeśli używają ciemniejszych kolorów.

Autorzy zauważają, że fotografowie, którzy rozwijają taśmy filmy i osoby, które otrzymują czarne tymczasowe tatuaże i tatuaże henną, mogą być również narażone na PPD i wywoływać alergiczne reakcje skórne.

Zdaniem badawczy, ekspozycja na PPD powoduje uszkodzenie naskórka, co odgrywa kluczową rolę w dostawaniu się alergenów do organizmu i powodowaniu uszkodzeń.
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe