Specjalizacje, Kategorie, Działy

Wczesna styczność z antybiotykami zwiększa alergię i powoduje ryzyko egzemy

Udostępnij:
Kategorie: Alergie
Działy: Varia Aktualności
Odsetek występowania kataru siennego oraz egzemy jest wyższy u dzieci mających styczność z antybiotykami w pierwszych dwóch latach życia niż u tych, które ich nie przyjmowały, wynika z najnowszej metaanalizy.
Holenderscy badacze sugerują, aby lekarze wypisujący antybiotyki dzieciom brali pod uwagę ryzyka. Metaanaliza zaprezentowana podczas European Respiratory Society International Congress 2016 objęła kontrolowane próby i badania przekrojowe opublikowane między styczniem 1966 a listopadem 2015. Badacze przeanalizowali 21 badań obejmujących 394517 dzieci z katarem siennym, 22 badań obejmujących 229080 dzieci z egzemą oraz 12 badań obejmujących 64638 dzieci z obiema chorobami.
W sumie, wczesna styczność z antybiotykami była związana ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia kataru siennego ( szanse 1,23) i egzemy ( szanse 1,26). Najwyższe ryzyko kataru siennego i egzemy zostało zidentyfikowane w badaniach przekrojowych.
Badacze nie znaleźli jednak istotnej statystycznie różnicy między poszczególnymi badaniami pod względem wieku dzieci w czasie styczności z antybiotykami i diagnozy alergii.
Dla kataru siennego oraz egzemy, związek był silniejszy u dzieci leczonych dwoma lub więcej cyklami antybiotyków niż u tych leczonych jednym cyklem. Badacze nie mają danych dotyczących związku między poszczególnym stanem a typem antybiotyków.
Badacze podkreślają, że mikrobiom jelit odgrywa jednak ważną rolę w rozwoju systemu immunologicznego we wczesnym życiu, a redukcja różnorodności flory bakteryjnej przez antybiotyki u niemowląt prowadzi do zaburzeń w odpowiedzi Th1 i Th2, które pozostają w relacji do zwiększonego ryzyka alergii i innych chorób o podłożu immunologicznym. Jednakże, jak dodają, narażenie na infekcje w większym stopniu niż leczenie może również tłumaczyć uzyskane wyniki.
Badacze sugerują, że ich odkrycie może tłumaczyć wzrost chorób alergicznych. Już od dawna wiadomo, że antybiotyki mogą zaburzać normalna florę bakteryjną, układ oddechowy oraz przewód pokarmowy i naukowcy zaczynają rozumieć potencjalne skutki, które powodują antybiotyki poprzez przemianę mikrobiomu.
 
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.