Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Zwiększone ryzyko niedoczynności tarczycy u młodych mężczyzn z hidradenitis suppurativa (HS)

Źródło: Medscape
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 07.07.2020
 
 
Młodzi mężczyźni z hidradenitis suppurativa (HS) są „zaskakująco” narażeni na zwiększone ryzyko niedoczynności tarczycy, oświadczyła Anna Figueiredo, MD na wirtualnym dorocznym spotkaniu American Academy of Dermatology
Na podstawie dużego retrospektywnego badania klinicznego stwierdza się, że podwyższone ryzyko niedoczynności tarczycy nie dotyczyło młodszych kobiet z HS, ani pacjentów w wieku powyżej 40 lat obu płci, wyjaśnia dr Figueiredo z wydziału dermatologii na Northwestern University, Chicago.

Retrospektywne badanie kliniczno-kontrolne oparto na informacjach uzyskanych z bazy danych ponad 8 milionów dorosłych na środkowym zachodzie. Wśród prawie 141 000 pacjentów dermatologicznych, objętych obserwacją przez co najmniej 1 rok było 405 pacjentów z HS w wieku 18–40 lat i 327 w wieku 41–89 lat. Porównując pod kątem wieku pacjentów bez HS, młodsza grupa pacjentów z HS miała 1,52-krotnie zwiększone ryzyko współistniejącej niedoczynności tarczycy. Biorąc pod uwagę płeć, tylko młodsi mężczyźni z HS byli narażeni na zwiększone ryzyko. U tych pacjentów ryzyko rozpoznania niedoczynności tarczycy było 3,95-krotnie większe.

Hidradenitis suppurativa (HS) jest przewlekłą chorobą zapalną, której występowanie szacuje się na 4% w Stanach Zjednoczonych. Coraz więcej dowodów sugeruje, że jest to zaburzenie immunologiczne, ponieważ adalimumab (Humira), inhibitor czynnika martwicy nowotworów, został zatwierdzony do leczenia HS.
Choroba tarczycy jest również często mediowana autoimmunologicznie, ale jej związek z HS nie został dokładnie zbadany. Niedawna metaanaliza pięciu badań kontrolnych wykazała, że HS wiąże się z 1,36-krotnym wzrostem ryzyka choroby tarczycy; jednakże badacze nie rozróżnili niedoczynności i nadczynności tarczycy (Thyroid disorders in patients with hidradenitis suppurativa: A systematic review and meta-analysis
 
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe