Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Esomeprazol i aspiryna w przełyku Barretta: randomizowane badanie czynnikowe AspECT.

Źródło: MKa/www.thelancet.com
Autor: Marta Koblańska |Data: 20.08.2018
 
 
Wiadomo obecnie, że inhibitory pompy protonowej (IPP) i aspiryna (ASA) w małej dawce, mogą być skuteczne w profilaktyce przełyku Barretta. W badaniu opublikowanym na łamach Lancet porównano długoletnie efekty profilaktyki w zależności od dawki IPP lub ASA.
W badaniu AspECT badano efekt esomeprazolu i ASA na śmiertelność pacjentów z przełykiem Barretta oraz na wystąpienie dysplazji wysokiego stopnia w śluzówce przełyku lub gruczolakoraka przełyku. Do badania włączono w sumie 2535 pacjentów, czas obserwacji wynosił 8 lat. Uczestników podzielono na 4 grupy w zależności od dawki IPP: 20 mg dziennie lub 2x40 mg dziennie i stosowania ASA: 300 mg lub niestosowanie ASA. Stosowane leczenie było jawne dla uczestników badania.

Stosowanie IPP w wysokich dawkach wiązało się z mniejszą śmiertelnością w porównaniu z grupą u której stosowano 20 mg esomeprazolu dziennie (odpowiednio 79/1270 vs. 105/1265, stosunek czasu przeżycia [time ratio] 1,36 [1,01-1,82]; p = 0,039), jednak nie wiązało się ze spadkiem częstości występowania dysplazji wysokiego stopnia i gruczolakoraka przełyku. Stosowanie ASA nie różniło się znacząco w kwestii śmiertelności, wystąpienia dysplazji wysokiego stopnia i gruczolakoraka przełyku od niestosowania ASA. Stosowanie kombinacji wysokiej dawki IPP i ASA charakteryzowało się najniższym wskaźnikiem śmiertelności porównaniu do trzech pozostałych grup, jednak różnica między stosowaniem wysokiej dawki IPP z ASA vs. wysokiej dawki IPP bez ASA nie była istotna statystycznie. Jedynie około 1% badanych doznało poważnych skutków ubocznych leczenia.

W badaniu AspECT wykazano skuteczność i bezpieczeństwo kombinacji esomeprazolu w dawce 80 mg dziennie i ASA w profilaktyce pacjentów z przełykiem Barretta.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe