GASTROENTEROLOGIA
Choroby górnego odcinka przewodu pokarmowego
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Flutikazon vs budezonid w leczeniu eozynofilowego zapalenia przełyku

Udostępnij:
Na łamach czasopisma Digestive Diseases and Sciences ukazała się praca, w której autorzy dokonali porównania skuteczności stosowania flutikazonu i budezonidu w leczeniu eozynofilowego zapalenia przełyku.
W analizie uczestniczyło 75 chorych z potwierdzonym eozynofilowym zapaleniem przełyku. Mediana wieku w badanej grupie wyniosła 33 lata. Pacjenci byli leczeni flutikazonem lub budezonidem w formie połykanej doustnej zawiesiny przez okres 8 tygodni. Odpowiedź na leczenie definiowano jako obecność < 15 eozynofilów w polu powierzchni (high-power field) w ocenie histologicznej bioptatów, pobranych z proksymalnej i dystalnej części przełyku.
Ogólny odsetek histologicznych odpowiedzi na terapię wyniósł 51%, nie było istotnych różnic w tym zakresie między pacjentami dorosłymi a dziećmi (odpowiedź odpowiednio u 44% i 68%, p=0.1). Kliniczną odpowiedź na leczenie odnotowano natomiast u 71% uczestników badania. Nie zarejestrowano istotnych różnic w efektywności obu leków między kobietami a mężczyznami, a także nie było różnic w analizie porównawczej skuteczności obu stosowanych steroidów.
Autorzy konkludują, że odpowiedź histologiczna na miejscowe leczenie flutikazonem i budezonidem jest podobna i dotyczy około 50% pacjentów z eozynofilowym zapaleniem przełyku.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.