Specjalizacje, Kategorie, Działy

Kwas nordeoksycholowy w leczeniu NAFLD

Udostępnij:
Niealkoholowa choroba stłuszczeniowa wątroby (NAFLD), z racji narastania fali otyłości, staje się schorzeniem coraz częstszym. Leczenie powinno skupiać się na próbach obniżania masy ciała, jednak ograniczenie podaży kalorii i podjęcie aktywności fizycznej nie dla wszystkich pacjentów jest akceptowalne. Jak donosi The Lancet Gastroenterology&Hepatology na horyzoncie pojawiła się skuteczna farmakoterapia.
NAFLD nie jest błahą przypadłością, gdyż od 5-20% pacjentów rozwija niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby, które u kolejnych 10-20% doprowadzi do nasilonego włóknienia, a u <5% do zdekompensowanej marskości wątroby. Austriacko-niemiecki zespół naukowców zbadał, czy progresję stłuszczenia można zatrzymać stosując kwas norursodeoksycholowy.

Do randomozowanego badania z podwójnie ślepą próbą, przeprowadzonego w 29 ośrodkach, włączono 167 pacjentów i przydzielono w stosunku 1:1:1 do grup otrzymujących lek w dawce 500mg, 1500mg lub placebo. Eksperyment objął pacjentów ze stężeniem ALT powyżej 0,8-krotności górnej granicy normy. Leczenie trwało 12 tygodni, po którym następowała 4-tygodniowa przerwa i po której oceniono zmiany stężenia ALT w stosunku do wartości wyjściowej.

Kwas norursodeoksycholowy okazał się skuteczny - zaobserwowano istotnie mniejszą aktywność ALT po 12-tygodniowych kursie leczenia. Najlepszy efekt udało się osiągnąć stosując lek w dawce 1500mg na dobę - średnia zmiana aktywności ALT wyniosła -27,8% (p<0,0001). Terapia kwasem norursodeoksycholowym okazała się bezpieczna, we wszystkich grupach zgłoszono podobny odsetek i nasilenie zdarzeń niepożądanych. Najczęstszymi były bóle głowy, dolegliwości żołądkowo-jelitowe i zapalenie nosogardzieli. Z pewnością potrzebne są dalsze badania ukazujące długofalowe następstwa terapii, zwłaszcza redukowanie progresji do NASH i marskości wątroby.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.