Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Na raka jelita grubego chorują coraz młodsi

Źródło: Medscape/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 10.03.2020
 
 
Nowe statystyki dotyczące raka jelita grubego w USA potwierdzają wcześniej raportowane trendy, że choroba dotyka coraz młodsze osoby. Nowe dane opublikowano w Colorectal Cancer Statistics.
W latach około 2000 roku, zachorowania na raka jelita grubego wykazywały mniejszą liczbę przypadków u osób w wieku 65 lat oraz starszych, ale wzrost o około 1 procent rocznie następował u tych w wieku 50-64 lata. Liczba zachorowań rosła o 2 procent rocznie u osób poniżej 50-tego roku życia.

Zgony z powodu raka jelita grubego od 2008 do 2017 roku spadły o 3 procent rocznie u osób w wieku 65 lat i starszych i 0,6 procent u osób między 50 a 64 rokiem życia, choć wzrosły o 1,3 procent rocznie u osób poniżej 50-tego roku życia.

-Skutkiem obniżania się liczby zachorowań w grupie osób starszych, która współistnieje z rosnącą liczbą przypadków raka u osób młodszych, populacja chorujących na raka jelita grubego staje się coraz młodsza- przekazuje Rebecca Siegel, główna autorka badania z American Cancer Society.

Według raportu, łączna liczba nowych zachorowań w 2020 roku w USA jest szacowana na 147,950. Spośród nich 12 procent jest spodziewanych u osób poniżej 50-tego roku życia. Liczba zgonów jest szacowana na 53,200 w 2020 roku, z czego 7 procent dotknie osoby poniżej 50-tego roku życia.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe