Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Pomóż zapobiec 100 tys. niepotrzebnych zgonów rocznie chorych na raka jelita grubego

Źródło: EuropaColon Polska
Autor: Marta Koblańska |Data: 05.03.2020
 
 
Każdego roku u 370 tys.. obywateli Unii Europejskiej diagnozuje się raka jelita grubego, a 170 tys. z nich umiera. W Polsce to aż 19 000 nowych przypadków i 12 tys. zgonów rocznie. Pacjenci, którzy zostali wcześnie zdiagnozowani w stadium I, mają 90% szans na przeżycie w porównaniu do zaledwie 10% przy wykryciu choroby w stadium IV. Pomimo, że rak jelita grubego rozwija się powoli, w ciągu ośmiu do dziesięciu lat, aż 55% pacjentów diagnozowanych jest w późnych stadiach III i IV.
-Martwi fakt, że mimo możliwości wczesnego wykrycia tego nowotworu tylko u 14% osób wykrywany jest w stadium I. Dlatego tak ważne są powszechne badania przesiewowe. W Polsce na zaproszenie na kolonoskopię w ramach Programu Badań Przesiewowych prowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia odpowiada tylko 17% osób. – wyjaśnia Błażej Rawicki prezes Fundacji EuropaColon Polska.

W krajach z dobrze zorganizowanym programem badań przesiewowych wskaźnik uczestnictwa przekracza 70% wśród obywateli pomiędzy 50. a 74. rokiem życia. Gdyby wszystkim krajom europejskim udało się wykryć 50% wszystkich przypadków raka jelita grubego w I stadium choroby, tak jak dzieje się to w krajach o najwyższym wskaźniku, co roku ocalilibyśmy 130 tys. osób. W samej Unii Europejskiej byłoby to blisko 100 000 obywateli. Gdyby zaś każdy kraj w Europie zorganizował programy badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego, jak w hiszpańskim regionie Basków można byłoby zaoszczędzić ponad 3 miliardy euro w systemach opieki zdrowotnej. Leczenie pacjentów z rakiem jelita grubego w stadium I kosztuje średnio 4000 euro, natomiast leczenie pacjenta w stadium IV wynosi średnio 40 000 euro.

- Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym rakiem w Europie. Można go w pełni wyleczyć, jeśli zostanie wcześnie wykryty. Jest na to prosty, dziesięciosekundowy test. Ale test jest dostępny tylko w nielicznych, z 27 krajów Unii Europejskiej. Naszym wyzwaniem jest przyjęcie tego testu, znanego jako FIT, w ramach powszechnych badań przesiewowych, aby każdy miał szansę na wcześnie wykrycie raka jelita grubego i ocalenie życia. – dodaje Jola Gore-Booth, Dyrektor DiCE.

W krajach z dobrze zorganizowanym programem badań przesiewowych wskaźnik uczestnictwa przekracza 70% wśród obywateli pomiędzy 50. a 74. rokiem życia. Gdyby wszystkim krajom europejskim udało się wykryć 50% wszystkich przypadków raka jelita grubego w I stadium choroby, tak jak dzieje się to w krajach o najwyższym wskaźniku, co roku ocalilibyśmy 130 tys. osób. W samej Unii Europejskiej byłoby to blisko 100 tys. obywateli. Gdyby zaś każdy kraj w Europie zorganizował programy badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego, jak w hiszpańskim regionie Basków można byłoby zaoszczędzić ponad 3 miliardy euro w systemach opieki zdrowotnej. Leczenie pacjentów z rakiem jelita grubego w stadium I kosztuje średnio 4000 euro, natomiast leczenie pacjenta w stadium IV wynosi średnio 40 000 euro.

W Polsce wg ostatnich informacji podanych przez Ministerstwo Zdrowia test na krew utajoną w kale ma być dostępny od 2021 roku dla każdego między czterdziestym a sześćdziesiątym piątym rokiem życia, jednak tylko w pakiecie badań dodatkowych, a o skierowaniu na to badanie ma decydować lekarz.

Europejski miesiąc świadomości raka jelita grubego (ECCAM) został ustanowiony w 2008 r. jako coroczna inicjatywa EuropaColon, obecnie Digestive Cancers Europe (DiCE). Organizacja od 15 lat reprezentuje głos społeczności zajmującej się rakiem jelita grubego. Zrzesza 30 organizacji w 27 krajach w całej Europie. Wspiera również cierpiących na pozostałe nowotwory przewodu pokarmowego - raka żołądka, raka przełyku, raka trzustki, raka wątroby i inne rzadkie nowotwory układu pokarmowego.

Fundacja EuropaColon Polska powstała w 2017 roku i zajmuje się edukacją, profilaktyką nowotworową oraz poprawą jakości życia osób z chorobami układu pokarmowego, zabiegając o lepszy dostęp do nowoczesnego leczenia i do rozwiązań mających na celu poprawę jakości życia pacjentów z tymi nowotworami.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe